Ako pestovať bobkový list

Vavrín čiže bobkový list tvoria dôležitú súčasť českej kuchyne. V Stredozemí sa môžete stretnúť s tým, že rastie úplne divo u cesty či v priekopách. V Českej republike sa najčastejšie pestuje v skleníkoch alebo tiež v dezénových nádobách. Tie potom zdobí haly mnohých reštaurácií, ául hotelov a divadiel.

Mnohým pestovateľom sa môže na prvý dojem zdať pestovania bobkového listu v našich podmienkach nemožné. Opak je pravdou. Poďme sa teda pozrieť na to, ako pestovať bobkový list. Hneď v úvode je dobré spomenúť, že sa dá pestovať zo semien po celý rok.

Vavrín čiže bobkový list

Pestovať ho môžete ako pôvabnú prenosnú rastlinu. Od jari do jesene Vám môže skrášľovať vchod do domu či terasu. Jeho listy sa stanú nepostrádateľným korením v mnohých jedlách. Takisto podporí aj zdravé trávenie. Z listov si pokojne doprajte kúpeľ, ktorá dokáže uľaviť od bolesti stuhnutých svalov.

Už v starom Ríme považovali túto rastlinu za mýtickú, schopnú prinášať šťastie a bohatstvo. Vavrínové vence sa stali symbolom slávy a vznešenosti. Používali ho aj veštkyne z Delf, pretože väčšie množstvo skonzumovaného bobkového listu pôsobilo narkoticky. Vy sa však báť nemusíte množstvo, ktoré sa používa na kulinárske účely, nie je nebezpečné.

Čo je potrebné poznať pred začiatkom pestovania?

Pred tým, ako pestovať bobkový list je dobré vedieť, že nie je mrazuvzdorný. Pre jeho pestovanie vyberte nádoby, ktoré na zimu zazimujete. Von ho môžete umiestniť až po troch zmrznutých. Vtedy teplota neklesá pod 15 ° C. Pestovanie zo semien nie je jednoduché, ale je reálne. Semená sa vsádza dva až tri centimetre hlboko.

Dopriať mu musíte po niekoľko mesiacov trvalú teplotu 21 ° C. Semená vyklíčia obvykle po šiestich týždňoch. Umiestniť ich musíte na slnečné miesto. Ak sa nechcete vydať zložitou cestou pestovanie zo semien, zakúpte si ho ako sadenicu.

Stanovište, substrát a zálievka

Akonáhle si prinesiete domov sadenicu, postavte ju na slnečné miesto. Pozor na prievan, ten rastlina neznesie. V lete je možné umiestniť ho na parapet, balkón, terasu či záhradu. Dôležité je pre jeho kvalitné vývoj zloženie zeminy. Vyžaduje veľmi kvalitné drenáž.

Substrát vytvorte nasledujúcim spôsobom. Zmiešajte dva diely ťažké drnovky, jeden diel prehnojenej zeminy, jeden diel listovky a jednu polovicu piesku. V tejto zmesi sa mu bude veľmi dariť a porastie. Po zasadení zalejte.

Ak je pestovaný iba v interiéri, nevyžaduje výdatnú zálievku. Tú vykonávate len pri pestovaní na záhrade. Zalievajte ho pravidelne stredne výdatnú zálievkou. V zime príliš nezalievajte. V obdobiach sucha a veľkých horúčav zalievajte každý deň.

Hnojenie a tvarovanie

Súčasti toho, ako pestovať bobkový list je jeho hnojenie i tvarovanie. Hnojenie sa vykonáva od marca do augusta. Vždy raz za štrnásť dní. Kríkmi musíte dodať draslík a dusík. Pravidelným zastrihávaním si ker vytvarujete. Jeho zastrihnutie napomáha aj k zahusteniu. Presádzajte ho vždy raz za niekoľko rokov do drevných nádob.