Ako pestovať cesnak

Cesnak má veľa ľudí rado najmä kvôli jeho prenikavé chuti, podobne ako chilli, pažítku, reďkovky, pálivé papričky … Väčšina domácností ho používa ako korenie. Liečitelia by Vám pre zmenu prisahali, že je tým najlepším všeliekom. Obsahuje vitamíny, minerály a enzýmy. Disponuje proti infekčnými účinky, redukuje hladinu cholesterolu a redukuje krvnú zrážanlivosť.

Cesnak sa stal obľúbeným doplnkom slovenských kuchýň. Populárna je hlavne na hrianky. Čo by to bolo za hrianky bez cesnaku? Tiež sa využíva v omáčkach. Hovorí sa o ňom, že: „Cesnaková polievka je lepšia ako desať doktorov.“ Využitie je široké.

Čo všetko je potrebné pre pestovanie cesnaku?

Ako pestovať cesnak, je otázka trápiaci rad pestovateľov. Základom úspechu je sadba. Správne sa musí vykonať aj jeho načasovaná výsadba. Zásadne sa používa len kvalitné sadzba. O kvalite chcite písomné osvedčenie, nestačí iba nápis kvalitné pre pestovanie. Kupujte ju od uznávaných pestovateľov a predajcov.

Ako pestovať cesnak?

Stávkovaním, ktoré sa vykonáva vysadením jednotlivých strúčikov do záhona. Najlepším obdobím na výsadbu je jeseň a jar. Na jar všetko vykonajte v marci či apríli. Na jeseň tipujte v septembri až októbri. Výsev na jar dlhšie vydrží.

Pôda by mala obsahovať prímes piesku alebo perlitu. Tieto látky zabraňujú nadmernému moknutí pôdy a poškodeniu výsadby plesňami. Lokalita by mala byť bohatá na živiny s nižším obsahom draslíka. Má rád vysoké teploty a vlhkosť. Pestujte teda na priamom slnku.

Pri výsadbe sú špičky strúčikov cesnaku 3 centimetre pod povrchom pôdy. Vzdialenosť od seba činí 20×10 centimetrov. Ak máte na záhradke dostatok miesta, tipujte zriedkavejšie. Zabudnite na použitie sádzacieho kolíka. Cesnak zatlačte prsty do hliny.

Starostlivosť o cesnak v priebehu pestovania

S tým ako pestovať cesnak súvisí aj starostlivosť o sadeničky v priebehu rastu. Nestačí iba cesnak vysadiť a čakať na jeho zber. Ak chcete kvalitné a zdravú úrodu venujte mu kúsok svojho času aj starostlivosti.

  • Záhony sa udržujú v nezaburinené stave a s kyprú pôdou na povrchu.
  • Zabezpečiť dostatok vlahy v priebehu rastu.
  • Po daždi plečkujte. Plečkovanie znamená medziriadkovej spracovanie pôdy v priebehu vegetácie. Je to zabránenie rastu buriny a vykonáva sa z dvoch dôvodov. Prvým je prevzdušnenie a prekyprenie pôdy. Druhým je fakt, že nedôjde k zapareniu koreňov.
  • V priebehu vegetácie použite chemický postrek proti kvetárke cibuľové a žravému hmyzu.
  • Kvet cesnaku vyštipnite čo najskôr, tesne nad listom. Pár kvetov ponechajte. Slúži ako takzvaní strážnici, vďaka ktorým sa včas spozná čas zberu.