Ako pestovať citrónovník a citróny

Doprajte si potešenie z vlastného citrónovníka – nádherné svieže rastliny, ktorá prinesie do vášho interiéru čarovnú atmosféru tropického raja. Vhodné prostredie pre Citrónovník si vytvoríte v slnečnom byte, prípadne v skleníku.

Z čoho vypestovať citrónovník?

Ak neplánujete nákup hotového roubovaného citrónovníka od niektorého predajcu subtropických rastlín, môžete si jednoducho zasadiť semienka získané priamo z citróna zakúpeného v obchode. Semienka – citrónová jadierka zbavené dužiny zľahka opláchnite vlažnou vodou. Zasaďte ich do malých kvetináčov. Keďže citrónovníkmi vyžadujú mierne kyslú pôdu, najlepšie je zasadiť ich priamo do špeciálneho substrátu pre pestovanie citrusov. Z vyklíčených sadeničiek si vyberte tie, ktoré sa pekne rozvetvujú a majú zdravú farbu. Najbližších cca 5 rokov sa budete musieť o ne dobre starať.

Presádzanie citrónovníkov

Približne každé 2 až 3 roky sa mladý citrónovník na jar presádza, keď má prerastené korene (neskôr stačí presádzať v 5 až 10 ročných intervaloch). Presádzame ho do hlineného, ​​terakotového kvetináče o niečo väčšieho než bol predošlý. Na dne nového črepníka nezabudnite skontrolovať funkčnosť odtokového otvoru na odvádzanie prebytočnej vody. Dno kvetináča pokryte pár úlomky črepov (z rozbitého hlineného črepníka pod.) A presypte ich cca 1 – 2 cm vrstvou štrku. Dosypte substrát a zasaďte citrónovník. Substrát jemne utlačte.

Starostlivosť o citrónovníkmi

Mladé citrónovníkmi (cca do 5 rokov) sa odporúča nedávať von na balkón ani do záhrady, aby ich nenapadli škodcovia. Starším citrovníkům pobyt vonku v závetrí prospieva, môžu byť vonku (v kvetináči) od konca mája až do príchodu prvých mrazov. Prezimovať môže len v interiéri, cca pri teplote 5 až 10 stupňov Celzia. Pokiaľ nemá dostatok svetla začne zhadzovať listy, preto môže byť na prezimovanie vhodná neprekúrenej chodba či veranda s veľkými oknami. Ako pravý citrus je citrónovník citlivý na rovnováhu medzi teplom a svetlom – čím viac má tepla, tým viac potrebuje svetla.

Zálievka a hnojenie citrónovníku

Správna zálievka je jedným z kritických bodov úspešného pestovania citrónovníka. Korene citrónovníku neznášajú premokrenie. Substrát preto udržujte počas leta vlhký, ale nie premočený. Zalievajte len vlažnou mäkkou vodou. V zime sa citrónovník polieva, len ak sa nachádza v prekúrenej byte (inak sa odporúča skôr rosenie). Na hnojenie sa najlepšie osvedčili špeciálne hnojivá na citrusy. Nikdy nehnojte suchú zeminu, vždy ju pred hnojením zalejte, prípadne použite zálievkové hnojenie (v lete cca každých 10 dní) a listovej hnojivá. Na nadbytok hnojivá vás upozorní hnedé okraje listov. V neskorej jeseni a v zime citrónovník nehnojíme. Letné opadávanie listov, plodov a púčikov môže poukazovať na nadmerné zalievanie, ktoré môže viesť až k hnilobe koreňov.

Rez citrónovníka

V prvých 3 až 4 rokoch môžeme použiť na tvarovanie korunky citrónovníka tzv. Výchovný rez s cieľom vytvarovať kmienok a najmä korunku. U rodiacich citrónovníkov nasleduje udržiavací rez regulujúce rast a rodivosti. Účelom je zabezpečiť rastline dostatok svetla zabránením zahusťovanie korunky výhonky smerujúcimi do jej stredu. V bytových podmienkach sa nesnažte vytvarovať príliš vysoký kmienok, aby sa nestalo že korunka citrónovníka presiahne výšku okna a ocitne sa mimo priameho svetla. Stačí aj nízky kmienok alebo kríčkové forma. Počas rezu počítajte s tým, že citrónovník rodia najmä na (približne) vodorovných výhonkoch.

Záverom

Citrónovník, jeho zdravý rast a zdravotný stav denne sledujte. Akékoľvek problémy skúste riešiť čo najskôr. Nezabudnite rastlinu na letný pobyt vonku pripraviť postupne (aklimatizovať), chráňte ju pred prievanom. Na voňavých, šťavnatých listoch citrónovníka si s obľubou pochutí hydinu alebo aj pes :) takže musíte rastlinku chrániť pred domácimi zvieratami. Napadnutie listov voškami možno riešiť postrekom cesnakovým odvarom. V ďalších článkoch sa bližšie pozrieme na škodcov a choroby citrónovníkov, ale aj na štepenie citrónovníka aby zarodí.