Ako pestovať egreše

Egreše spolu s ríbezľami, nechýba snáď ani v jednej záhradke možno aj preto, že pôsobia dekoratívne. Podľa farby plodov poznáme egreše červenoplodý, bíloplodý, žltoplodý a zelenoplodý. Najviac sa u nás pestujú bíloplodé egreše.

Tvar rastliny

Egreše sa najčastejšie pestuje ako menšie strom, ale niekedy aj ako kríky. Stromček má oproti kríkmi viac výhod; ľahší zber, rez, ošetrenie a na záhradke zaberá menej miesta.

Nároky na stanovište, pôdu

Egreše na záhradke obyčajne pestujeme na miestach, kde sa už iné ovocné plodiny pestovať nedajú. Znáša najväčší zatienenie, najlepšie polotieň. Aj keď egreše nie je náročný na pôdu a klimatické podmienky, najlepšie sa mu darí vo výhrevných, stredne vysokých polohách a v stredne ťažkých, hlinitých, vlhkých pôdach s dostatočným obsahom humusu. Pomerne dobre znášajú aj suché oblasti, ale zhoršuje sa tu ich úrodnosť.

Výsadba egrešov

Egreše vysádzame na jeseň – v októbri a novembri. Kríky vysádzame na vzdialenosť asi 1,5 ma sadíme je tak hlboko, ako rástli v škôlke. Korene v pripravenej jame rozprestrieme, prikryjeme je hrudkovitú zeminou a mierne pritlačíme. Na to dáme ďalšiu vrstvu zeminy, ktorú utlačíme silnejšie. Vrchnú vrstvu pôdy necháme nakyprenú, okolo rastliny by nemali vznikať žiadne jamy, aby sa v nich nezachytával sneh a nevytvárali kaluže.
Stromčekovité egreše sa vysádzajú podobne ako kríky. Pred vlastným vysádzaním treba do jamy zatĺcť kolík, mal by siahať až do korunky. Stromček sa priviaže ku kolu v mieste nad rozvetvením.

Možno použiť aj pletivo

Egreše môžeme úspešne pestovať aj na pletive a vtedy je vysádzame na vzdialenosť 1,2 – 1,5 m. Pri vysádzaní ku každému kríkmi pridáme tyč, na ktorú vyviažeme hlavný výhonok, aby rástol kolmo hore.
Na jar po vysadení skrátime korunové výhonky stromčekov žltého egrešov na 3 puky, pri vysádzaní krovia skrátime výhonky na 1 – 2 puky.

Hnojenie egrešov

Správnym hnojením ovplyvňujeme rast, plodnosť, zdravotný stav a životnosť egrešov. Prihnojujeme je každý rok, najlepšie v predjarí a pred kvitnutím a to Cereritom v množstve 250 až 550 g na 10 m2. Môžeme použiť aj hnojivá NPK a GVH. Prihnojovanie tesne pred kvitnutím zabraňuje opadávaniu kvetov a má dobrý vplyv na vývin plodov po opelení. Pri pravidelnom hnojení musíme pamätať aj na dostatok draslíka. Draslík dodávame do pôdy v marci v dávke asi 25 g síranu draselného na 1 m2. S draselnými hnojivami nehnojíme, ak sú listy zdravé.
Organické hnojivá, ako je maštaľný hnoj a dobre vyzretý kompost, zapracujeme do pôdy každý 3. – 4. rok.

Škodcovia, choroby

Z hubových chorôb egreše (ale aj čierne ríbezle) ohrozuje múčnatke (alebo je tiež známy názov moučnatka). Napadnuté listy a plody majú biely, neskôr hnedý plstnatý povlak. Plody zostanú malé a bez chuti. Napadnuté kríky potrebujú v predjarí zimnej postrek. Proti hubovým chorobám, ale aj proti škodcom, larvám a vajíčkam striekame v zimných mesiacoch riadnymi nástreky.
Počas vegetácie striekame Fundazolom (0,0 Ť3%), Morestonem (0,6%) alebo prípravkom Benli (0,6%) a Karathane 57 (0,1%).

Obežrat celý ker až do posledného lístočku dokážu húsenice piadivky egrešové. Dospelé sú SO – 40 mm dlhé. Prezimujú v štádiu ešte nedorostlých húseníc a hneď z jari pokračujú v zraňujú náš ker. V júli sa zakukľujú a už v auguste sa objavujú húsenice ďalšie generácie. Postrekuje sa skoro na jar ešte pred rozkvetom a proti druhej generácií v auguste.
Obzrel celý ker dokážu aj húsenice piliárek. Sú zelené a dlhé asi 15 mm. Kry postrekujeme Metation E 50.

Mnoho škôd na egrešov môže spôsobiť aj vošky Egrešová, ktorá z listov vysáva šťavu. Ničíme ju postrekom a to Pirimorom DP.

Odrody

Zlatý figa – tvorí väčšie, spočiatku vzpriamené kry, neskôr rozložité, mierne previsnuté a redšie plody sú veľké, prevažne vajcovitého tvaru, zlatožltej farby. Veľmi úrodná odroda, dozrieva v polovici júla;

Biely nádherný – rastie stredne bujne až bujne. Plody sú stredne veľké, oválne, mierne pretiahnuté na povrchu jemne ochlpené. Dužina je svetlo zelená. Plody dozrievajú okolo 15. júla.

Roman – rastie bujne, kríky sú veľké, guľovité, hustejšie s prevísajúcimi základnými vetvami. Plody väčšie, zelené. Kvitne pred odrodou biely nádherný.

Produkt – vytvára guľovité až širokokulovité stredne husté kríky. Plody sú strednej veľkosti, vajcovitého až guľovitého tvaru, takmer hladké, zelené až žltozelené, v plnej zrelosti až hnedočervené. Dozrievajú po 15. júli.

Šoková nádeje – rastie stredne bujne. Koruny väčšie s pravidelným kalichovým tvarom. Plody veľké, v konzumnej zrelosti belavé a až z 3/4 pokryté vínověčervená líčkom. Dozrieva súčasne s odrodou Biely nádherný.

VIDEO : Jarný strih egrešov