Ako pestovať jahody?

Vďaka pestovanie jahôd na záhone na záhrade sa už nebudeme musieť spoliehať na supermarkety, v ktorých mnohokrát nakúpime jahody zhnité a napadnuté plesňou. Vypestujeme si vlastné zdravé, chutné a šťavnaté jahody. Pre úspešné pestovanie jahôd je dôležitý výber odrody, slnečné miesto a dostatok živín v pôde. Na obľube si získava pestovanie previsnutých jahôd na balkóne a v závesných kvetináčoch. Pestovanie jahôd krok za krokom v tomto návode.

Ktorú odrodu pre pestovanie jahôd vybrať?

Rozlišujeme dva základné druhy – jahody lesné a jahody záhradné. Jahody záhradné môžu byť jednouplodicí (len jedna zber do roka, v prípade dlhého leta možné dve), stáleplodiace (viac zberov do roka, tzv. Americkej jahody) a mesačné (jahody raz do mesiaca, možnosť pestovať vo črepníku).

Jednotlivé odrody jahôd sa odlišujú 22 charakteristickými znakmi, napríklad chuťou jahôd, vôňou jahôd, veľkosťou jahôd, farbou jahôd, leskom jahôd, pevnosťou, šťavnatosťou a pod. Pestovateľom je doporučované, aby si vybrali 2-4 znaky, podľa ktorých si vyberú odrodu.

Najviac pestovanými odrodami jahôd u nás sú

Darselekt: poloskorá odroda francúzskeho pôvodu, vysoká úrodnosť (25-50 kg z 10 m2), veľké plody, vysoko odolná proti plesni sivej, zber 1. 6. – 26. 6.

Evie 2: stáleplodiace odroda anglického pôvodu, vysoká úrodnosť (viac ako 50 kg z 10m2), je chutnejšie a šťavnatejšie ako bežné stáleplodiace odrody, vyžaduje kvalitné priepustnú pôdu, úrodu 3. 6. – 28. 6., 12. 7. – 20 . 8.

Festival: skorá odroda amerického pôvodu, výnosnosť 14-18 kg z 10m2, veľmi intenzívna chuť, žiarivé červené plody majú značný lesk, odolné voči plesni a nadmerného dozretia, úrodu 29. 5. – 25. 6.

Florence: neskorá odroda anglického pôvodu, zber jahôd z 10 m2 je 12-20 kg, obrovské plody, chuť polosladké, stredne aromatická, môže rásť aj v ťažkej pôde, pestovanie pomocou čiernej fólie, úrodu 10. 6. – 29. 6.

Karmen: poloskorá odroda českého pôvodu, úrodu z 10 m2 je 16-25 kg, obrovské plody, veľmi sladká chuť, nevhodné pestovať na čiernej fólii či netkanej textílii, plody rýchlo zrejú a mäknú, zber 5. 6. – 25. 6.

Ďalšie obľúbené odrody jahôd: Adriana, Andrea, Arómy, Bounty, Camara, Camarosa, Dagmar, Delikatess, Diamante, Dukát, Elan, Elista, Elsanta, Elvíra, Frikonsa, Gigantella maxím, Gorelij, Honeyoe, induk, Kama, Korona, Lidka, mara de bois, Olívia, Ostara, Pandora, Pegasus, Polka, Red Gauntlet, Rosana, Rujana, Sabrosa, Selva, Senga Gigante, Senga Sengana, Super star, Temptation, Tenira, Valika, Zefyr

Na obľube si získava odroda Temptation, previsnutá jahoda, odroda nemeckého pôvodu, vhodná do rôznych závesných nádob, kvetináčov, pyramíd a na balkón. Plody jahôd majú strednú veľkosť, remontující odroda jahôd (2-3 sezóny počas vegetačnej doby). Množia sa dcérskymi sadenicami, alebo semenami, pričom plodiť začínajú už 4 mesiace po výseve. Vyznačuje sa rýchlym tempom rastu, preto sa táto odroda nazýva Temptation. Úroda: 5. 6. – 19. 6., 8. 7. – 15.7.

Odporúčané odrody pre pestovanie na záhrade

  • skoré odrody: Adriana, Honeyoe, Kama
  • poloskoré odrody: Korona, Karmen, Darselekt
  • neskoré odrody: Pandora, Elista, Florence
  • stáleplodiace odrody: Lidka, Ostara, Mara de bois, Super star

Stanovište pre pestovanie jahôd na záhrade

Pestovanie jahôd by sa nemalo uskutočňovať v tienistých miestach. Jahody majú rady slnečné stanovisko, to je jedným z dvoch hlavných predpokladov pre dobrú úrodu. Jahody sú veľmi prispôsobivé, vyžadujú dobre priepustnú hlinitopiesočnatú pôdu, druhým požiadavkou je vysoký obsah humusu. Vhodným miestom je vyhnojený záhon s vyzretým kompostom alebo záhradníckym substrátom.

Kedy jahody vsádzať

Jahody môžeme pestovať zo semien alebo vysádzať sadenice. Najväčšou výhodou pestovanie jahôd zo semien je to, že semená jahôd a samotné rastliny sú vždy zdravé, semená jahôd pestovateľom nezavlečou žiadnu chorobu na pozemok, ako by sa to mohlo stať u sadeníc. Jahody si pripravíme na ďalšiu sezónu. Semená jahody vysievame na povrch substrátu najlepšie od apríla, sadenice sadíme v auguste. Semená pre predpestovanie jahôd nezahrnujeme hlinou, len trochu stlačíme, zalejeme prikryjeme fóliou. Semená jahôd môžeme vysievať tiež priamo na záhon. Jahody vysádzame koncom leta, prípadne na jar. Chladenú sadbu bez listov vysádzame v júni.

Pestovanie jahôd

Sadbu na záhrade nevysádzame za plného slnka, ideálne navečer. Do zakorenenie výdatne zalievame. Po dvoch až troch týždňoch po výsadbe rastliny prihnojíme kombinovaným hnojivom (NPK v dávke 15-20 g / m2). Hnojenie jahody skôr môže rastlinky poškodiť. Povrch pôdy ošetrujeme plytkú okopávky. Ručne odstraňujeme burinu. Aby rastliny v zime čo najmenej trpeli, prihrnieme k nim zem. Môžeme mulčovať rašelinou, slamou alebo iným vhodným materiálom.

Použitie jahôd

Jahody sú bohatým zdrojom vitamínu C, ďalej potom vitamínov A, B, E. Jahody majú priaznivý účinok na tvorbu testosterónu, ktorý aktivuje spermie. Podporujú krvný obeh v pohlavných orgánoch vďaka vysokému obsahu antioxidantov. Ďalej podporujú metabolizmus, vylučovanie, pôsobí proti vzniku močových a žlčových kameňov, znižujú prechladnutia, pomáhajú pri liečbe chorôb srdca. Najlepšie je jahody konzumovať za surova, aby sme neprišli o cenné látky. Jahody spracovávame do ovocných (jahodových) knedlí, do pečiva (jahodový koláč, jahodová bublanina atď.). Môžeme je zavárať, do kompótov, využívajú sa na výrobu muštov. Jahody sa tiež používajú aj ako dekoračný doplnok pre miešané nápoje a značné obľuby v celosvetovom zastúpenie má konzumácia jahôd spolu so sektom. Vďaka vysokému množstvo mangánu sa používajú v kozmetickom priemysle pre pevnosť a rast vlasov a pokožky.

VIDEO : Jahody v kvetináčoch?