Prežite jar bez úhony!

Prišla jar a môžete sa začať lopotiť na záhrade a v sade, hnať sa lesom v teniskách alebo na bicykli po hrádzi, upratovať garáž a pivnica a vyhadzovať staré veci – ale buďte pri tom všetkom opatrní. Experti z Americkej ortopedické spoločnosti upozorňujú, že jarné aktivity spôsobujú veľký podiel na všetkých úrazoch.

V USA bolo na chirurgických oddeleniach nemocníc a kliník v roku 2004 ošetrených viac ako 547 000 úrazov spojených s použitím rebríka, 12 000 úrazov v súvislostí so šplhaním a okolo 221 000 úrazov pri použití kosačky na trávu. Mnoho „jarných“ úrazov sa vyskytne preto, že sa ľudia ponáhľajú alebo nedodrží zásady bezpečnosti pri práci a športe.

Dr Jeffrey M. Smith chirurg-traumatológ, upozorňuje, že „veľa úrazov sa stane úplne zbytočne, pretože neboli použité vhodné športové alebo pracovné prostriedky a nástroje, alebo preto, že sa človek ponáhľal a nevenoval pozornosť tomu, čo robí.“

Pár tipov, ako zabrániť (nielen) jarnom úrazom

 • Nielen pred behom, korčuľovaním alebo tenisom je strečing nevyhnutný. Mali by ste trochu rozcvičiť aj pred tým, ako začnete jarné upratovanie okolo domu – zvlášť pred prácou v záhradke alebo maľovaním na rebríku, či iných vyšších plochách.
 • Rebrík umiestnite na pevnú, rovnú plochu. Nikdy ho neumiestňujte na zeminu alebo plochu, ktorá je nerovná, mäkká alebo vlhká. Podľa možnosti ho v potrebnej polohe zaistite.
 • Používajte vhodnú techniku ​​pre zdvíhanie, nosenie, sekanie, vyťahovanie veľkých predmetov zo zeme a ohýbanie materiálov. Stojte s nohami oddelene na šírku ramien a napínajte brušné svalstvo. Keď zdvíhate väčšie a ťažšie, uchopte ich oboma rukami a chrbát držte vystretý – neohýbajte ho príliš a nedváhajte bremeno napriamovaniu chrbtice, ale napínaním svalstva nôh a vzpriamovaním celého tela. Ak je objekt ťažký alebo horúci, neskúšajte ho zdvihnúť sami.
 • Nenaťahujte sa, ani sa neopierajte príliš ďaleko o jednu stranu, ak pracujete na rebríku. Môžete stratiť rovnováhu a spadnete. Ak ste na rebríku, vaše gombíky uprostred nohavíc by nemala v žiadnej polohe presahovať do strán mimo rebríka.
 • Dajte svoju kosačku skontrolovať do servisu pred začiatkom každého nového obdobia, aby ste sa uistili, že práca s ňou bude bezpečná. Nikdy sa nepokúšajte vyberať trávu, nečistotu, alebo niečo iné, ak kosačka beží.
  Nikdy nepoužívajte trávníkové a záhradné elektrické nástroje počas dažďa alebo ak sú mokré.
 • Ak pracujete v záhrade, vyhýbajte sa dlhým monotónnym činnostiam ako kopanie, stávkovanie, orezávanie stromčekov a pod. Striedajte ich v kratších časových úsekoch.
 • Na ruky si dajte záhradné ochranné rukavice, aby ste predišli pľuzgierom a chránili si pokožku aj kĺby.
  Keď skončíte prácu v záhrade, uložte vaše náradie a prostriedky správne, aby sa nestali nebezpečným predmetom. Neverili by ste, koľko úrazov sa stane pri vyberaní náradia., Keď sa niečo skĺzne a spadne na ruku, nohu alebo hlavu.
 • Doprajte si časté prestávky a pite veľa tekutín. Nepracujte smädní!
 • Ak používate záhradné alebo iné čistiace chemikálie, prečítajte si návod na správne použitie a dajte si ochranné oblečenie a rukavice. Všetky chemikálie uskladňujte pri vhodnej teplote a dajte ich mimo dosahu detí a domácich maznáčikov.