Ako pestovať narcisy

Tento kvet patrí k najmenej náročnému druhu. Preto je vhodná pre začínajúcich i netrpezlivé záhradkárov a taktiež sa výborne hodí pre vzbudenie záujmov o záhradníčenie a prírodu u malých detí. Patrí medzi najznámejšie zástupca rastlín cibuľových. Záplava žltých kvetu zdobia nielen záhradu, ale často aj vázu stojaci v byte.

Ak ste trošku leňošili, dajte si pozor, nech nezabudnete na výsadbu narcisov. Sú jarné ozdobou záhrady, preto si vyhrňte rukávy a s chuťou do diela. Na tom, ako pestovať narcisy nie je nič zložité. Dôležité je včas vykonať výsadbu. To, ale aj ďalšie veci o pestovaní narcisov sa dozviete z nasledujúcich riadkov.

Prečo vsádzať čo najskôr?

Pretože potrebujú na zakorenenie dlhšiu dobu a vyššiu teplotu ako ostatné cibuľoviny. V ich rýchlejším zakorenenie im pomôže pôda vyhriata, takže do prvých mrazov vám vytvorí pekný koreňový základ. Aj v prípade nákupu nových cibúľ je nutné vykonať výsadbu čo najskôr. Včasnou výsadbou, neseschnou a nestráca čas potrebný na zakorenenie. Stavte skoro na jeseň.

Teplo v pôde uchováte krytom z posekanej trávy, lístím, čečinou či mulčom. Akonáhle sa ohlási jar, na nič nečakajte a kryt odstráňte. Neporastú vám pod ním neduživé, vytiahle a vybielené výhonky. Pri začiatku ich pučania im neublíži ani mrazy.

Príprava pôdy pred sadením

S otázkou ako pestovať narcisy súvisí aj príprava pôdy. Budú Vám veľmi vďačné za dobre pripravenú pôdu na pestovanie. Na vybranom stanovišti zrýľujeme pôdu na hĺbku rýľa a zaryjte kompost. Stanovište vyberajte slnečné. Narcisy tak rýchlejšie rozkvitnú. Stávkovať ich môžete aj pod dreviny a stromy, ako sa lístky, majú kvety svetla dostatok.

Potrebujú priepustnú a nepřemokřenou pôdu. V ťažkej a přemokřelé pôde si musíte vypomôcť drenážou. Na dno jamky dajte vrstvu štrku na nej piesok zmiešaný so zeminou. Potom usaďte cibule do hĺbky desiatich centimetrov. Zasypte substrátom. Pritlačte a zalejte.

Potešenie z jarných záhonov

Už viete, ako pestovať narcisy. Patrí medzi jedny z najskôr kvitnúcich rastlín. Trvalky totiž ešte len premýšľajú o tom, či vykuknú do studených dní. Narcisy sa už čulo smejú a

neodradí ich ani sneh či ranné mrazíky. Preto je vhodné, aby sa výsadba vykonala medzi trvalky. Skvele doplní svieža zeleň rastúcich trvaliek.