Ako pestovať hortenzie

Majitelia záhrad, ktorí sa chvália atraktívnymi kvetmi hortensia, väčšinou nevedia, že ešte pred dvoma storočiami bola táto vojvodkyňa medzi kvetinami u nás úplne neznámou. Pôvodne skrášľovala okolia Čínske múry a japonské ostrovy. Medzi hortenzie radíme dvadsaťtri druhov drevín rastúcich vo východnej Ázii, Severnej a Južnej Amerike. V Českej republike sa pestuje niekoľko opadavých druhov. Kvitnúce sa pestujú v polotieni, nech vydržia čo najdlhšie.

V záhradách našich pestovateľov sa najčastejšie stretávame s Hortensia veľkolistá. Pochádza z Číny a Japonska. Ovšem rad pestovateľov dodnes netuší, že existuje možnosť pestovania, ako izbové rastliny. Poďte si prečítať návod o tom, ako hortenzie pestovať. Môžu ozdobiť aj vašu záhradu či byt.

Základná charakteristika Hortensia

Výrazné kvety hortenzie sú ozdobou celej zimy. Najvyššie Vám ker vynikne buď samostatne, alebo ako skupinka homogénnych kríkov v trávniku. Kombinovať sa môže aj so záhonom trvaliek. Jej kvetenstvo sa využíva hneď z niekoľkých dôvodov. Prevonia a ozdobia byt, ale tiež sa využíva aj do suchých väzieb.

Charakteristika

  • Kry rastú pomerne rýchlo, listy sú jednoduché protistojné stopkaté, hrubo pílkovité
  • Menšie obojpohlavné kvety sú nakopené vo výrazná chocholíkovitá kvetenstvo. Bohatosť vyjadrujú najmä v tvare gule. Farba kvetov zahŕňa rôznu škálu tónov.
  • Kvitne od júla do septembra
  • Charakteristickým rysom je zmena sfarbenia podľa pôdnej reakcie – v kyslých pôdach sú modrasté, v alkalických pôdach ružové až červené.
    Disponujú veľmi dobre rozvetveným koreňovým systémom

    Podmienky pre pestovanie hortenzie

Najlepšie sa jej bude dariť v polotieni, na plnom slnku vyžaduje dostatočnú zásobu vlahy. Pôda by mala byť ťažšie a humózna. Dostatočne vlhká, nie však premokrená s prídavkom rašeliny. Nikdy ich nevysadzujte do pôdy s obsahom vápnika, pretože zahynú. Vysádzajú sa na jar a na jeseň v bezlistý stave, z kontajnerov kedykoľvek počas vegetácie.

Vyhovuje im prikrytie humózne vrstvou nad korene. Mladé rastliny ale aj tie staršie v zime chránime prikrývkou z lístia, vhodné je aj zatienenie proti zimnému slnku. Kvety sa zakladajú v predjarí. Najmä v období jej kvitnutia hojne zalievame. Veľkou výhodou týchto rastlín je fakt, že netrpia chorobami a škodcami.

Hortenzia ako izbová rastlina

Na pestovanie v byte ako izbovú rastlinu je určený len jeden druh pochádzajúce z Číny. Na jar súčasne s rastom výhonov dochádza k vytváraniu mladých výhonkov aj z koreňového balu. Odrežete je a keď dorastú do výšky šiestich centimetrov, nasázejte ich do misky s pieskom a zakryte pohárom. Po zakorenení rezne vysádzajte do hlbokej čistej rašeliny v kvetináči.

Potom sa postaví na slnečné miesto a zalievajú sa. Pred príchodom mrazu sa prenesú do chladnej pivnice, kde im opadajú listy. V marci sa opäť postaví na slnečná okná a výdatne zalejú mäkkou vodou. Kvitnúce sa pestujú v polotieni, nech vydržia čo najdlhšie.