Ako pestovať oleander

Oleander je veľmi obľúbená aj krásna rastlina. Ľudia sa do nej často zamilujú počas dovolenky v niektorom prímorskom letovisku. Tam na ňu narazíte takmer všade. Oleander si však môžete ľahko vypestovať sami doma na balkóne či na záhrade. Otázka ako pestovať oleander nie je nijako náročné.

Prečítajte si pestovanie oleandra krok za krokom. Krásne kvitne, príjemne vonia, ozdobia balkón, záhradu i terasu. Hovorí sa mu aj jedovatá krása. Dôvodom pre toto označenie je jeho jed. Len dva lístky oleandra stačí k usmrteniu dospelého človeka.

Ako pestovať oleander – krok za krokom

Ako už bolo vyššie napísané, pestovať oleander obyčajný nie je nijako zložité. Rastlina je to pomerne nenáročná. Čo teda potrebuje rastlinka? Ako pestovať oleander, aby Vám krásne kvitol a spríjemňoval letné dni?

Začíname výsadbou semien, ktoré kúpime v záhradníctve. Semienka vysejeme do veľkých kvetináčov do klasického substrátu bohatého na živiny. Výsev robíme počas jari až leta. Dariť sa mu bude na stanovištiach s dostatkom slnečných lúčov. Rastlina neznáša prievan.

Odporúčané zloženie zeminy je nasledovné: štyri diely ťažké drnovky, dva diely listovky, dva diely zetleného hnoja alebo pareniskovej zeminy s prídavkom jedného dielu piesku. V čase vegetácie vyžaduje hojnú zálievku a hnojenie. Citlivý je na tvrdosť vody, preto ho zalievajte odstátou vodou z krhly. Mladé rastlinky presádzame každý rok. Staršie presádzame po dvoch až troch rokoch. Prezimuje v suchšie zemine pri teplote 3-10 ° C v chladnejšej miestnosti.

Špeciálna starostlivosť

Aby rastliny bohato kvitli a zdobili tak našu záhradu, je nevyhnutné sa im venovať. Základom úspechu je správne urobená zálievka, hnojenie a tvarovanie. Zálievku vykonávame odstátou vodu vždy večer, keď nesvieti slnko. Hnojenie sa vykonáva špeciálnym kombinovaným hnojivom pre izbové rastliny alebo hnojivom organickým. Vždy dvakrát do mesiaca sa začiatkom v máji.

Ak vám nekvitnú, hľadajte príčinu buď v nesprávnej starostlivosti, alebo nedostatočné likvidáciu škodcov a chorôb. Najčastejšie ide o čerň, kedy listy vyzerajú ako posypané popolom, vošky, plesne poškodzujúce kvety a puklice.

Varovanie

Oleander je nielen jednou z najkrajších rastlín na svete, ale tiež jednou z najjedovatejších rastlín vôbec. K usmrteniu dospelého človeka stačí iba dva listy. U dieťaťa dokonca jeden. Pamätáte na to už pri pestovaní a výbere stanovišťa.