Čiernooká Zuzana a ako ju pestovať

Poznáte Smatovku krídlovú? Možno Vám tento názov nič nepovie, ale jedná sa o thunbergii, ktorú všetci poznáme skôr pod názvom Čiernooká Zuzana. Pomenovanie získala rastlina vďaka nápadnému, tmavo hnedému až čiernemu stredu kvetov.

Medzi najznámejšie odrody patrí odrody sa svietivo žltou farbou kvetov. V stredu kvetov sa skvele vyníma čierne „oko“.

V súčasnej dobe sú na trhu ponúkané aj iné odrody Čierne Zuzany. Domovskou krajinou týchto rastlín je Afrika. V našich zemepisných šírkach sa jej krásou môžeme kochať len v letnom období. Pestovatelia sa bohužiaľ musí zmieriť s tým, že Čiernooká Zuzana pôjde bohužiaľ len v lete. Ide teda iba o letničky.

Popis tejto krásnej rastliny

Má úzko srdcovité listy, na ktorých sa po rozrostení, vytvorí kompaktný plocha. Na tejto ploche ojedinele vyniká pôvab žiarivých kvetov. Kvitne veľmi hojne, bohužiaľ u nás len v období od mája maximálne do októbra. Ak jej budete vysievať či vysádzať do kvetináčov vonku, rozkvitne najskôr v júni. Pre odmenu bohatých kvetov vyžaduje pravidelné, ale slabé prihnojovanie.

Dočkáte sa tak až dvoch metrových dlhých rastlinných výhonkov. Pozor pri umiestnení na záhradu. Tu je nutné dbať na to, aby mali oporu. Po opore sa totiž budú popínať a šplhať do výšky. Opora musí disponovať čo najdrsnejším povrchom.

Pestovateľský postup čiernooká Zuzany

Pre ich umiestnenie je vhodné vybrať miesto bez vetra s dostatkom tepla a slnka. Pôdu musí mať vlhkú a dobre priepustnú. Veľmi krásne vyzerajú v nádobách. Zálievka musí byť vždy primeraná a pravidelná. Možno pestovať aj ako závesnú kvetinu s previsnutými odnože.

Starostlivosť o rastlinu nie je nijako náročná. Cez leto jej máme na záhrade alebo v nádobách. Pravidelne zalievame a poskytujeme oporu. Cez zimu rastlinku uchovávame na chladnom a svetlom mieste. Na jar a jeseň ju primerane skrátime. Zakracovanie sa vykonáva preto, že rastlina veľmi dobre a rýchlo rastie.