Ako pestovať amarylis

Keď sa povie amarylis, tak si väčšina ľudí vybaví nádhernú kvetinu, ktorá patrí do botaniky. Amarylis je slovensky často označovaný ako zornica a jedná sa o rastlinu, ktorá kvitne prakticky od zimného obdobia až do leta. V našich podmienkach sa pestuje ako izbová rastlina, avšak je možné pestovať ho aj vonku. Kvetinu si väčšinou kúpime priamo v predajni, zasadenú v kvetináči.

Počiatky pestovania tak sú bezproblémové. S postupom času, však je nutné o rastlinku starať. Vtedy sa Vám na myseľ vkradne otázka: Ako pestovať amarylis? Nie je to nijako zložitá úloha. Dôležité je myslieť na dostatok svetla a tepla. Je to rastlinka milujúci teplo, pretože pôvodom pochádza z tropického prostredia.

Ako pestovať amarylis – postup

Pre svoje umiestnenie vyžaduje dostatok svetla a tepla. Vhodné je preto postaviť ho na okenný parapet. Okno by malo smerovať na juh a miestnosť sa musí celoročne vykurovať. Najmä v dobe svojej vegetácie vyžaduje dostatok svetla a teploty okolo 20 ° C. Základom celej rastliny je cibuľa, o ktorú sa musíte starať.

Ak ste si nekúpili amarylis nový musíte cibuľky staršie rastliny presadiť. Cibuľku amarylsu presádzame na prelome februára – marca. Po presadení začne cibuľka pučať. Presádzame do kvetináča tak, aby zhruba polovica vykukovala. Počítať musíme s tým, že až amarylis vykvitne, bude vážiť pol kila a musíme do kvetináča pridať tyčku. Tyčka vytvorí oporu a priviažeme ho k nej.

Substrát

Substrát sa volí pre izbové rastliny. Musí byť mierne kyslý. Doplňte ho o zmes listovky, pareniskovej zeminy, drnovky a piesku. Pieskom vysypte dno kvetináča. Ochránite tak korienky pred hnilobou. Do substrátu potom zasaďte cibuľku a výdatne zalejte.

Zálievka a vlhkosť

Najmä rašiace cibuľku výdatne zalievame každý deň. Neskôr sa zálievka obmedzí na dobu 2 x3 za týždeň. Každý týždeň je nutné ju prihnojiť hnojivom pre izbové kvety. Od polovice augusta je nutné prestať s prihnojovaním a s pravidelnou zálievkou.

Po objavení kmienka s kvetom udržujeme zeminu neustále vlhkú. Vlhkosť vzduchu môže byť aj suchšie. Rastlina sa s ňou vyrovná. Žiaduce je rosenie listov. Odovzdajte tým hnitiu kvetov.

Užitočné rady pre pestovanie

V septembri odrežte rastline listy zhruba dva až tri centimetre nad cibuľkou. Listy sa stiahnu a nebudú vysychať. Po tejto úprave bude nasledovať kľudový režim. Trvá väčšinou dvanásť týždňov. Potom čo skončí, začneme sa o rastlinu opäť pravidelne starať.