Ako pestovať petúnie

Začiatkom februára nastáva čas pre predpestovanie sadby zo semien, ktorú by ste na jar draho kupovali. Začnite svoje pestovanie potrebné veľmi obľúbenými petúniami úžasných tvarov a farieb. Ak dodržíte osvedčený postup, vypestujete si krásne, košaté sadenice. Tými potom môžete ozdobiť záhradu, balón či terasu.

Ako pestovať petúnie? Mnoho ľudí si stále myslí, že je to zložité. Ale tak tomu nie je. Často sa stáva, že semená petúnií vypadávajú z neotrhaných kvetov do pôdy a na jar budúceho roka sama vyklíčia. Ak je sami v záchvate čistenie záhonu nevyplejete, bez problému vyrastú a vykvitnú. Petúnie sú proste „dievčatá do nepohody“.

Popis rastliny

Jedná sa o nenáročnú jednoročnú rastlinu kvetinu obzvlášť vhodnú na pestovanie v kvetináčoch i kvetináčoch. Potrebujú humóznu pôdu s dostatkom živín a vlahy. Najlepšie sa jej bude dariť na oslnenom stanovišti, chránenom pred vetrom. Dospelé rastliny vytvára bohato kvitnúce trsy s výškou 40 centimetrov. Predávajú sa v niekoľkých odrodách.

Postup pestovania

Začať budete musieť od semienok. Ich pestovanie sa skladá z niekoľkých krokov. Prvým krokom je vysiatie, potom nasleduje prepichovanie a vysadenie na konečné stanovište.

Vysiatie semien

Semená vysejte vo februári do misiek, naplnených nakupovaným substrátom pre výsev rastlín. Semená majú dobrú klíčivosť, preto ich do jednej misky nesejte moc. Prikryte je zhruba 3 milimetrovou vrstvou substrátu. Zalejte a celú misku strčte do igelitového vrecka. Nechajte ho pootvorený, nech sa dovnútra dostane vlhkosť. Teplota pre klíčenie činní 10-14 ° C.

Prepichovanie

Pri vytvorení prvých páru listov rastliny presaďte. Postupovať pri tom opatrne, pretože sú krehké a majú slabé korene. Vysádzajte ich do malých kvetináčov. Sadeničky vysádzajte do substrátu pre množenie. Týždeň je nevystavujte prudkému slnku, uhynuli by.

Vysádzanie na konečné stanovište

Od druhej polovice mája ich môžete vysadiť na ich konečné stanovište do kvetináčov, kvetináčov či na záhradu. Najlepšie pre sadbu sú kvetináče s knôtom a samozavlažovacie hrantíky. Výsadbu vykonajte do kompostu, alebo záhradníckeho substrátu pre izbové rastliny. Prihnojte.

Starostlivosť počas rastu a kvitnutia

Až sa rastliny zakorenia a začnú bujne rásť, prihnojujte je rozpusteným umelým hnojivom (Floran, Kristalon). Pri dorostení 15 – tich centimetrov je zastrihnite, dôjde k ich rozvetvenie. V júni rozkvitnú a kvitnúť budú po celý júl. Zvädnuté kvety odstraňujte, aby sa rastlina nevyčerpávalo tvorbou semien.