Ako pestovať ibištek záhradné

Ibištek patrí medzi známe druhy izbových rastlín. Málo kto vie, že určité jeho druhy sa dajú pestovať celoročne vo vonkajšom prostredí. Pestovatelia je pestujú ako opadavý ker pochádzajúci z Ázie. Krovité druhy vás celé leto budú ochromovať nádhernými, rôznorodo farebnými kvetmi. Kvety dosahujú veľkosť 10 – tich centimetrov.

Ako pestovať ibištek záhradné

Vonkajší ibišky rastú veľmi pomaly, a preto sa hodí aj do skaliek a japonských záhrad. Jeho výhodou je aj možnosť radikálneho zrezanie, ktoré musíte vykonať na jar. Pokiaľ ho vysadíte na dobré miesto a zaistíte mu optimálne podmienky, dorastie sa až troch metrov. Na výber máte z rôznych kultivarov. Kvety môžu byť jednoduché aj plnokveté vo farbách od bielej až po temne fialovú.

Pri výsadbe si dajte záležať na výbere miesta. Najlepšie sa im darí na záveternej južnej strane. Má rád sucho a neznáša premokrenie. V prípade nadbytočnej vlhkosti vám začnú plesnivieť puky kvetov a nerozkvete. Toto je aj dôvodom prečo sa nesiaha pri vodných plochách.

Jediným vhodným obdobím na výsadbu je jar. Jedine vtedy stihne malá rastlinka dobre zakoreniť a pripraviť sa na nadchádzajúcu zimu. Všetky nevyzreté vetvičky zamrznú. Na konci leta preto použite hnojivá. Aj keď niektoré vetvičky zamrznú, nevadí. Na jar je zrežete a ibištek Vám ochotne obrazí.

Substrát a hnojivo pre ibištek záhradné

Na pestovanie ibišteka záhradného musíte mať vhodný substrát. Pripravíte si ho tak, že zmiešate záhradné zeminu s troškou kompostu a pridáte málinko rašeliny. Substrát by mal byť čerstvý, priepustný a preteplený. Len tak sa mu bude dariť a porastie.

Po výsadbe používajte hnojivá na rast zhruba jeden rok (krsitalon štart, Kristalon plod a kvet). Mladé rastliny Vám pokvitnú až 3-4 rokom. V prípade kvitnúcich rastlín sa používajú hnojivá na kvet. Na zimu rozhoďte okolo kmienka trošku kompostu.

Príprava rastlín na zimu

S otázkou ako pestovať ibištek záhradné súvisí aj príprava rastliny na zimu. Rastliny sa nemôžu ponechať bez prípravy. Na jeseň navezte pod ibištek záhradné aspoň dva kýble dobre vyzretého záhradného kompostu. Je veľmi náročný na živiny. Ich nedostatok dáva najavo tak, že sa svetla a listy, alebo sa stanú kropenatými. Nepokvitne alebo len veľmi málo.

Vďaka navezení kompostu pod ker sa vyhnete kyprenie pôdy a odstraňovanie buriny. Čo je výhodou, pretože ibišteky korenie plytkým koreňovým systémom. Ten môžete pri kyprenie poškodiť. Je veľmi pravdepodobné, že sa Vám do niekoľkých rokov objaví okolo pôvodné rastliny malé semenáčiky. Semenáčiky značí množenie ibišteka, tak sa neľakajte.