Vriesea – návod, ako ju pestovať

Ide o rastlinu, ktorá sa teraz objavuje na trhu vo zvýšenej ponuke, veľmi často i kvitnúce. Rastlina je efektívne, celoročne ozdobná a neprehliadnuteľná. Je vhodná do rôznych interiérov i ako kvetinový dar. Využiť ju môžete aj v dobe adventu miesto tradičné Vianočné hviezdy.

Vriesea sa radia do skupinky broméliovitých rastlín. Základné estetickou hodnotou sú predovšetkým jej výrazné hrubostennej listy. Listy sa vyskytujú v rôznych odtieňoch od tmavo zelenej až po striebristo zelenú. Doplnené sú o kresbu – priečne pruhy odlišného odtieňa, prípadne škvrny.

Pôvod a opis rastliny pre pestovanie

Pochádza zo Strednej a Južnej Ameriky. Jedná sa o dlhodobú izbovú rastlinu. Pestovatelia sa môžu domnievať s pestovaním rôznych krížencov a odrôd. Pochovité listy rastliny sú bežne usporiadané do ružice. Bývajú široké okolo 10 centimetrov. Dlhé sú až od 0,5 až 1, 20 metrov.

Zdobia je výrazný kvet. Kvitnú v rozličnú ročnú dobu. Kvety vyrastajú zo stredu ružice.

Postup, výsadba a teploty potrebné na jej vypestovanie

Rastlina dobre znesie pobyt v rozmanitom interiéri. Mala by byť umiestnená v byte, kde teploty neklesajú pod 17 ° C. V zime neznesie nízke teploty a je nutné izbu vykurovať. Ideálnym stanoviskom je pre ňu polotieň s rozptýleným svetlom. Pozor na umiestnenie do tieňa, ten neznesú.

Zimné teploty sa musí pohybovať v rozmedzí 15 – 25 ° C. Naopak leto je pre rastlinu požehnaním. Veľmi dobre znesie teploty nad 25 ° C. Cez leto je nutné zaistiť dostatočne vysokú vlhkosť vzduchu. V zime znesú aj suchší vzduch, iba pri výrazne suchom vzduchu dôjde k strate kvetenstvo.

Substrát a zálievka pre Vireseu

K svojmu životu potrebuje ľahkú vzdušnú zeminu. Dobre Vám bude prospievať v hydropónii alebo špeciálnych ílovitých substrátoch. Ideálnym substrátom však je rašelina, do ktorej sa pre odľahčenie primiešavajú polystyrénové guličky. V lete musíte prihnojovať. Avšak neznesie kompost ani hnoj, používa sa hnojivo pre izbové rastliny.

Rastliny neznášajú prílišnú zálievku, preliatie, premokrený substrát, trvalo vodu v podmisce. Zalievať by sme Vriesea mali priamo do listovej ružice. Zálievka sa vykonáva mierna v lete. V zime sa zalievajú aj kvitnúce rastliny. Občas musíme vodu z listovej ružice vyliať, nech nedôjde k jej hnitiu.

V zime majú nekvitnúce rastliny zálievku obmedzenú. Môže sa vykonávať len raz za týždeň. Veľmi im svedčí rosenie. Voda pre zálievku musí byť mäkká. Ideálne teda dažďová. V atraktívnom stave Vám rastlinka vydrží dva až tri roky.