Ako pestovať muškáty

Muškáty čiže pelargónie poznáme všetci. Všeobecne je známe vyše dvesto päťdesiat odrôd na pestovanie. Ľudia si ich pestovali pre svoju krásu už dávno pred našim letopočtom. Pôvodný domovinou rastlín je Južná Afrika. Samotný muškát veľkokvetý bol vyšľachtený v Anglicku.

Na tom, ako pestovať muškáty nie je nič zložité. Hravo to zvládnu aj začínajúci pestovatelia. Zvoliť si môžete s rôznych farieb od bielej až po dvojfarebnou. Stal sa obľúbenou ozdobou mnohých parapetov. Ani Vám by nemal v domácnosti chýbať.

Pestovanie a výsev

Do kvetináča môžete vsádzať semená aj sadenice. Záleží na Vás, čomu dáte prednosť. Semená sa vysievajú v marci či v apríli do plochých misiek, kvetináčov alebo truhlíkov. Vypestovanie vlastných sadeničiek vyžaduje trpezlivosť. Za trpezlivosť sa Vám odmení dlhým kvitnutím a kvalitným zdravím rastlín.

Najviac sa im bude dariť v samozavlažovacích kvetináčoch, kde im hrozí minimálne premokrenie. Pri ich výsadbe dbajte na kyslosť pôdy. PH by sa malo pohybovať okolo 5,4-7. Inak musí byť pôda aj priepustná a stredne ťažká. Najlepšie urobíte, keď si rovno kúpite substrát pre pelargónie.

Po odkvitnutí rastlinu vždy zrežte. Udržíte tým jej tvar. Okrem udržanie tvaru dôjde aj k podpore rastu a kvitnutia.

Stanovište a zálievka

Ako pestovať muškáty, už viete. Teraz nasleduje otázka výberu stanovište. Zasadené muškáty vždy pestujeme na slnečnom stanovišti. Slnko doslova milujú a bohato na ňom kvitnú. Rozhodne je neumiestňujte na tienisté miesto. Nekvitli by, len by sa vyťahovali do výšky.

Od jari do jesene vyžadujú výdatnú zálievku. V zime sa obmedzuje, pretože preliatie by znamenalo úhyn rastlín. Od konca apríla do konca septembra je prihnojujte. Stačí raz za 14 dní bežným tekutým hnojivom.

Zazimovanie muškátov

S príchodom jesenných mrazíkov je nutné rastlinu zazimovať. Zazimujte je v chladnejších interiérových priestoroch. Ideálna denná teplota pre muškáty je 15 ° C. Nočná teplota by sa mala pohybovať okolo 8-10 ° C