Ako pestovať begónie

Begónie sú rastliny, ktoré pochádzajú z dažďových pralesov v tropických a subtropických častiach Ameriky. U nás sú ale pomerne obľúbenými okrasnými rastlinami. Nie sú nijako zvlášť náročné na starostlivosť. Napriek tomu je však vhodné poznať všetko o tom, ako pestovať begónie. Aj ony vyžadujú dodržiavanie niekoľkých zásad.

Pestovatelia a záhradkári je najčastejšie pestujú v kvetináčoch či závesných nádobách. Dokážu krásne svojimi farbami prežiariť tienisté miesta záhrady, ale ozdobiť aj nudné šedé balkóny. Stretnete sa s rôznymi druhmi begóniu. Pre hrantíky sú vhodné begónie hľuznaté, tradičné izbovou rastlinou je begónie rex a v praku sa pestujú begónie voskovky. Druhy majú rôzne podmienky pestovania, avšak jeden znak je pre všetkých spoločný a to vyššie teploty.

Užitočné rady pre pestovanie begóniu

Skúsení pestovatelia Vám odporučí predpestovanie begóniu zo semien, pre ich skoré kvitnutie. Vypestujú sa z peliet, v ktorých sú semená begóniu uschovaná. Na povrch substrátu umiestnite pelety a výdatne zalejte. Semená begónií vyklíčia. Ideálna teplota pre klíčenie je 20 ° C.

Substrát, v ktorom sa begónie pestujú, musí obsahovať dostatok humusu. Najlepšie je doma vyrobený kompost. Pôda však nesmie byť príliš zamokřelá, ale tiež nie celkom vyschnutá. Ak nemáte k dispozícii domáce kompost, použite zmes piesku a rašeliny obohatenú o malé kúsky dreveného uhlia.

Aké podmienky potrebujú?

Begónie ako letničky vysádzajte na záhradu po 15. máji. Potrebujem dostatok svetla, ale neznášajú priame slnko. Umiestnite ich vždy do polotieňa. Neznáša presušeniu a premokrenie, preto je zalievajte s rozvahou. Nároky na teplotu sa líši podľa odrôd.

Pravidelne je prihnojujte. Ideálnym hnojivom je špeciálna tekutá zmes. Medzi jednotlivými prihnojovaním bude sedemdňová rozostup. Použiť môžete aj iné Bezchlórová a nevápnitá hnojivá. V prípade, že pestujete begónie okrasné listom, použijete hnojivo pre rastliny okrasné listom a naopak, ak máte begónie okrasné kvetom, použijete hnojivo pre rastliny okrasné kvetom.

Množenie begóniu a choroby a škodcovia

Begónie si môžete pomerne ľahko aj rozmnožiť. Množenie sa vykonáva odrezkami. Buď listovými či stonkovými rezne. Rezne je vhodné odštípávat v lete alebo na konci jari. Po odobratí ich nechajte zakoreniť vo vlhkej rašeline zmiešané s pieskom. Teplota pre korenenie je v rozmedzí 21-26 ° C a dôležitá je vysoká vlhkosť vzduchu.

Môžu byť napadnuté radom škodcov. Klasickými sú vošky, roztočce, puklice. Ak zistíme, že sa na listoch begóniu objavili škvrny, dáme si väčší pozor na zálievku alebo priame slnko. Práve tieto faktory sú pre begónie najrizikovejšie.