Vyskúšali sme: ručné píly Silky na záhradu aj do lesa

Je otázkou, či v roku 1919 pán Katsuji Miyawaki z japonského mesta Uno tušil, že sa názov jeho značky Silky rýmuje s českým výrazom „pílky“, však sa za takmer storočie skutočne rezné nástroje Silky stali takmer synonymom pre kvalitné, spoľahlivé a dobre fungujúce skladacie , teleskopické, dištančné či rezbárske píly a pílky. Vďaka eshopu pre arboristov a pracovníkov vo výškach Worksafety.cz sme získali možnosť otestovať celkom 3 ponúkané modely týchto ručných skladacích pílok, čo je v tomto období príchode vegetačného obdobia stromov a drevín zvlášť vhodné. Z hľadiska pravidiel pre orez drevín a kríkov totiž zďaleka neplatí, že by sme mali všetky rastliny orezávať ešte pred ich vegetačným obdobím, naopak pre niektoré konkrétne rastliny platí, že je dobré pre správny rez vyčkať treba aj do odkvitnutí.

Dôležité sú správne nástroje

Okrem vhodného obdobia je dôležité zvoliť aj správnu techniku ​​rezu, a to za použitia vhodných, teda hlavne dostatočné ostrých nástrojov. Nie každú vetvu odstránite len pomocou nožníc alebo ostrého noža, na silnejšie kusy dreva je skrátka potreba dobrá píla, pričom nie vždy sa z dôvodu veľkosti či manipulačného priestoru hodí klasická ručná píla s fixným listom alebo rámom. Pre prerezávanie horšie dostupných vetiev alebo častí kríkov sú preto koľkokrát lepšie skladacie ručné píly, ktoré aj napriek svojej často nižšia hmotnosť ponúkajú veľmi slušnú ostrosť rezu, takže sa nemusíte báť, že by ste s pílou pri použití vhodných technických napr. Oslabili strom alebo inak poškodili vetvenia .

Základné funkcie ručných pílok

Kvalitne vybraná ručná pílka by mala plniť tri základné funkcie, konkrétne:

  • Dobrý a ľahko uskutočniteľný rez
  • Bezpečné otváranie a zatváranie listu s ostrím
  • Ľahkosť a dobrá mobilita

Mimo tieto funkcie je tiež dôležité mať na pamäti, že samotné ostrie aj rukoväť by mali byť z trvanlivých materiálov, čo je dôležité najmä u použitej ocele v prípade listu píly, ktorý je často vystavovaný agresívnym poveternostným aj vlhkostným vplyvom. Ako posledný kritérium, na ktoré je vhodné brať ohľad pri výbere vhodnej pílky, je aj ergonomická rukoväť s dobrým úchopom, ktorá je zásadná pre pohodlnú a efektívnu prácu. Dnes sa väčšina rukoväťou vyrába s rozšíreným spodným koncom pre lepšie držanie a niektoré modely ponúkajú aj hrubšie povrch či iné úpravy pre lepšiu prácu s konkrétnou pílkou.

Skladacie ručné píly Silky

Tri modely ručných píl Silky, ktoré sme mali možnosť vyskúšať, sa od seba líšia najmä dĺžkou ostrie, spracovaním rukoväte a hrubosťou zubov, ktorá tak trochu určuje, kde sú silné stránky týchto pílok. Kým model Silky Gomboy predstavuje ideálneho spoločníka na záhradu, a to ako pre amatérske záhradkárov, tak aj pre skúsenejších arboristov, model Pocketboy ocenia najmä vyznávači dlhších pobytov v prírode či na love, kde je občas potreba pripraviť drevo na kúrenie či sa dostať cez horšie prestupný terén. Ak však pracujete v lese a potrebujete k sebe pomocníka, ktorý si poradí aj s väčšími kusmi dreva, potom zase oceníte pílu Silky Bigboy s dĺžkou listu 36 cm.

Všetky skladacie píly Silky sa môžu pochváliť kvalitne spracovanými a vhodne padnúcimi rukoväťami a veľmi dobrým ostrím, ktoré dohromady umožní efektívnu prácu na záhrade aj v lese, navyše každá z testovaných pílok je prispôsobená do svojho prostredia. Ako už sme napísali vyššie, pílku Silky Gomboy ocenia najmä záhradkári a Arboris, a to vďaka strednej dĺžke a adekvátne hrubým zubom, ktoré si bez problémov poradí s väčšinou drevín bežných v našich záhradách a sadoch. Šikovný a odolný model Silky Pocketboy zase využijete všade tam, kde potrebujete mobilné a rýchlo použiteľnú pílu, teda pri najrôznejších výpravách a iných outdoorových aktivitách. Táto pílka, ktorá sa mimochodom stala víťazkou svojej kategórie v spotrebiteľskom teste časopisu dTest, je dodávaná s praktickým puzdrom a závesom na opasok, takže je kedykoľvek pripravená na použitie.

Pre tých z vás, ktorí hľadajú nekompromisného spojenca najmä do lesov a k náročnejšiemu spracovanie dreva, je potom určený posledný testovaný model, a síce Silky Bigboy. Tento nástroj rozhodne nezostáva nič dlžný svojmu menu, pretože sa v dobre padnúci rukoväti skrýva 36 cm dlhý list istený poistným systémom. Aj napriek svojej veľkosti váži celá píla len 450g, a tak si jej pri využití závesného oka na vašom opasku prakticky ani nevšimnete.

Sa Silky neurobíte chybu

Ak by sme sa bavili o kvalite rezu jednotlivých pílok, potom môžeme konštatovať, že všetky tri modely vykázali podobne slušnú kvalitu rezu, a to bez výraznejších rozdielov. Samozrejme sa vetvy so silnejším priemerom lepšie režú s dlhšou pílou s hrubšími zubami, však ani jej menšie kolegyne rozhodne hanbu neurobili, a tak je možné záverom povedať, že ak sa rozhodnete pre pílku od spoločnosti Silky, máte vždy istotu kvalitného a ostrého rezu, preto bude hlavným kritériom výberu prostredia a situácie, kde mienite svoju pílku používať.

Našťastie však spoločnosť Silky poskytuje dostatočne široký sortiment pokrývajúci väčšinu aktivít spojených s rezom stromov a krovín, a tak vám k dobrému výberu postačí navštíviť príslušnú kategóriu ručných píl v obchodoch s arboristickými potrebami, ako je práve Worksafety.cz a vybrať si pílu presne pre vás. Sa Silky totiž rozhodne neurobíte krok vedľa.