Ako pestovať Ornithogalum dubium

Táto rastlina sa radí do čeľade Hycinthaceae. Sám rod obsahuje cez osemdesiat druhov. Pôvodom pochádza z Južnej Afriky. Vhodný je pre pestovanie v nádobách a jeho slovenský názov znie bledavka. Na zimu sa táto cibuľovitá rastlina musí uložiť do chladnej miestnosti.

Avšak aj jeho pestovanie má svoje zásady. Kladiete si otázku: Ako pestovať Ornithogalum dubium? Nie je to vecou úplne zložitú. Dôležité je si pamätať, že existujú dva druhy. Prvý druh zjedeniu je mrazuvzdorný a tak ho na zimu nemusíte vynímať z pôdy. Druhý druh nie je mrazuvzdorný a ich cibule sa vysádzajú do pôdy až na jar.

Ako pestovať Ornithogalum dubium – opis

V našich podmienkach sa najčastejšie pestujú nemrazuvzdorné druhy. Cibuľa týchto druhov sa vysádzajú do pôdy v apríli. Následne počas leta vykvitnú. Po odkvitnutí sa musí listy nechať zatiahnuť. Cibuľa sa vyberie z pôdy, aby nezamrzla.

Ornithogalum dubium nesie drobné miskovité hviezdicovité kvety. Kvitne v červenej, oranžovej, žltej alebo bielej farbe. Kvety rastú v strapcoch na bezlistých stvoloch. Pred kvitnutím dôjde k výraznému zatiahnutie listov.

Ako pestovať Ornithogalum dubium – požiadavky

Ideálnym miestom pre umiestnenie tejto rastliny je slnečná poloha bez celodenného úpalu. Pre vysádzanie budete potrebovať terakotový kvetináč s odtokovým otvorom. Cibuľa môže počas jedného roka od vysadenia porásť až o 15 centimetrov, preto vyberte širšie terakotový kvetináč. Širší kvetináč zaistí dostatok miesta na korene a samotnú cibuľu. Na dne vytvoríte širší drenážnu vrstvu, pretože rastlina neznáša premokrenie.

Pri násade listov a pukov v jarnom období zalievame výdatne. Od augusta postupne zálievku obmedzíte. Od konca septembra do polovice októbra je nebudete zalievať vôbec. Na zimu cibule uložíte do chladnej miestnosti, v ktorej sa teplota pohybuje okolo 10 ° C. Na jar sa opäť vykoná pri pučania listov prvej zálievka.

Nikdy nezalievajte rastlinu skôr, ako sa objavia prvé lístky, Uhni. Obdobie vegetačného pokoja prebieha v lete a je nutné ho dodržať.