Ako správne pestovať mrkvu

Mrkva je zelenina, ktorá obsahuje veľké množstvo beta-karoténu. Vďaka nemu znižuje riziko vzniku niektorých druhov rakoviny a chráni pred voľnými radikálmi. V tele sa betakarotén premieňa na vitamín A, ktorý je pre zmenu dobrý na zrak a sliznice. Mrkva je výborná zelenina do polievok, jedál, ale je sladká, aj keď ju jete čerstvú. Aj keď nie je náročná na pestovanie, je pár pravidiel, ktorá by vám nemala uniknúť.

Na čo dať pozor pri pestovaní mrkvy?

Klimatické podmienky

Mrkva je chladnomilná rastlina, najlepšie sa jej darí pri teplotách okolo 16 ° C.

Požiadavky na pôdu

Pestujte ju na otvorenej ploche v ľahkej a úrodnej pôde. Niektoré odrody mrkvy budú mať korene veľmi hlboko, a tak je dôležité odstrániť zo záhonov najskôr kamene a dôkladne ju prehnojiť. Mrkva vyžaduje osevné postup, teda obmenu plochy raz za tri roky.

Výsadba a odrody mrkvy

Existujú zhruba dva druhy mrkvy: skoré a neskoré. Rané karotky sejte na jar priamo na miesto, kde chcete, aby rástli. Sejte, až keď sa teplota pôdy pohybuje od 7 ° C vyššie. Pokiaľ chcete ranou mrkva vysadiť ešte skôr, je potrebné použiť poklop alebo iné krytie, ktoré po niekoľkých týždňoch musíte zase zložiť. Neskoré mrkva sejte od konca jari do začiatku leta.

Spôsob výsadby mrkvy

Semeno mrkvy zasejte približne 1 – 2 cm do hĺbky do riadkov, ktoré sú asi 15 cm vzdialené. Mrkva nepresádzajte. Ak je zasejete husto vedľa seba, je nutné mrkva neskôr pretrhnúť, aby vyrástla väčšie a kvalitnejšie. Pokiaľ ju neprotrháte, mrkva nebude mať na rast priestor ani dostatok živín a zostane veľmi malá. To platí najmä pre neskoré mrkvu.

Starostlivosť o mrkvu

Záhony s mrkvou je dôležité pravidelne zbavovať burine a zalievať.

Škodcovia a mrkva

Pochmurnatka mrkvová je asi najväčším nepriateľom mrkvou. Dospelé pochmurnatky majú rady vôňu mrkvových listov a kladú na ne vajíčka.

Úroda s skladovanie mrkvy

Rané typy môžete zberať už od 8. týždňa po vysadení, zatiaľ čo neskoré typy potrebujú niekedy až 11 týždňov. Vytrhávajte je ručne alebo si pomôžte vidlami. Najneskôr mrkva žnite s príchodom prvých mrazov.

Skladovanie

Z vytrhaných mrkvou odkrútime listy. Korene pokladáme do debničky s pieskom. Pod mrkve aj nad nimi musí byť dostatočná vrstva piesku, aj keď samozrejme môžete klásť niekoľko poschodí. Takto ju môžete skladovať až 6 mesiacov.