Podnebie a pôda pre rajčiny

Paradajky majú rady príjemné teplé miesto na plnom slnku a potrebujú 8 hodín slnečného svetla denne, inak môžu byť slabé a produkujú potom málo plodov.

Vhodná pôda pre paradajky

Ideálne pH pôdy pre pestovanie paradajok by malo mať hodnotu medzi 5,5 a 6,8. Pôda by mala byť úrodná, hlboká, dobre odvodnená a bohatá na organickú hmotu. Ak pôda zostáva mokrá v miestach, kam chceme vsádzať, je potrebné vybudovať vyvýšený záhon. Je dôležité, aby pôda držala vodu čo najrovnomernejšie, pretože nerovnomerný príjem vody môže paradajkám spôsobiť rôzne problémy. Medzi najčastejšie patrí: opadávanie kvetov, popraskanie plodov a vyhnívania.

Ak chcete vytvoriť pre svoje paradajky čo najvhodnejšie prostredie, je dôležité dobré množstvo kompostu alebo organickej hmoty. Všeobecne sa odporúča 7,6 cm organických látok do horných 15,2 cm pôdy Môžete si tiež vypestovať krycie plodinu na pomoc pri vytváraní pôdy. Nechajte si vyrásť obilia alebo strukoviny, SETNA ich a pridajte do pôdy. Tento spôsob býva nazývaný zelené hnojenie.

Jednou z možností je vypestovať na jeseň vo vašom záhone vika huňatú (Vicia villosa). Je to strukovina, ktorá udržuje dusík. Na jar ju Upracte a zostávajúca časť zaorajte do pôdy. Tým je zaistený ako dusík, tak i okamžitý kompost, ktorý zachováva vlhkosť. Koniec koncov, mnoho chorôb, ktoré postihujú paradajky, sídli práve v pôde a poškodzujú aj papriky, baklažán, zemiaky a iné rastliny čeľade ľuľkovitých (Solanaceae). Pokiaľ chcete cyklus chorôb prerušiť a zbaviť sa organizmov, ktoré choroby spôsobujú, striedajte paradajky s nepríbuznými plodinami ako sú kukurica, fazuľa alebo šalát.