Nehybridnej odrody a hybridy paradajok

Aký je rozdiel medzi nehybridními a hybridnými odrodami? Nehybridnej, voľne definované ako voľne opeľované odrody, ktoré boli objavené pred mnohými generáciami a mali takú hodnotu, že boli uložené, zachované. Je všeobecne dohodnuté, že za nehybridnej odrody nemôžu byť považované žiadne geneticky modifikované rastliny.

Nehybridnej odrody

Nehybridnej odrody často nie sú tak produktívne ako hybridy, ale väčšinou chutia lepšie a môžete uchovať ich semená z jedného obdobia do druhého, prípadne vypestovať odrodu, ktorá sa výborne hodí pre vaše podmienky. Väčšina nehybridných odrôd sú tyčkového typu, čo znamená, že vyrastú v dlhej, pretiahnuté, popínavé rastliny a produkujú paradajky dlho priebežne počas sezóny.

Hybridné odrody paradajok

Na druhej strane hybridy sú paradajky, ktorých šľachtenia bolo kontrolované a organizovanej zo zvláštnych dôvodov. Napríklad sú šľachtené, aby mali väčšiu odolnosť voči chorobám. Tá práve u dedičných odrôd chýba. V skutočnosti hybridné odrody paradajok majú mnoho výhod oproti voľne sprašovaným odrodám. Hybridy zvyčajne viac plodí a dozrievajú skôr a rovnomerne. Ich plody bývajú kvalitnejšie.

Je to naozaj len na vás, akú odrodu chcete pestovať. Ak sa chcete vyhnúť hybridom a pestovať iba nehybridnej odrody, musíte sledovať značenie. Pre hybridy sa zvyčajne používa označenie „F1“. Ak potrebujete alebo chcete paradajky odolné proti chorobám, musíte si zaobstarať hybridy. Aby ste sa dozvedeli, akým chorobám hybridy odolajú, pozrite sa na písmená za názvom na značenie rastliny. Napríklad VFFNTA znamená, že rastlina je odolná proti vädnutiu Verticillium, Fusarium 1 a 2, háďatkám koreňovým Nematodes, mozaikovému vírusu Tobacco a nákaze stoniek Alternaria. Rastlina označená VFFNTA je vhodnou voľbou, ak už v minulosti vaša paradajky postihli tieto nákazy.