Zakladáme parenisko

Poradíme vám, ako si založiť ekologické parenisko, v ktorom si dopestujete zdravú zeleninu.

Začíname s pareniskom

Základom pre výstavbu parenisko je mať zdroj teplého konského hnoja. Ten tiež môžete nahradiť králičím, ovčie, kozie alebo kravským hnojom. Pareniskovej jamu naplňte utlačeným slamnatej hnojom do výšky 70 – 80 cm. Medzi jeho jednotlivé vrstvy môžete pridať trochu močoviny. Takto si zaistíte, aby hnoj hrial. Na povrch dajte vrstvu zeminy, do ktorej budete vysievať.

Výhody teplého pareniska

Takmer zadarmo získate ekologicky vykurovanú plochu, v ktorej si môžete vypestovať nielen sadbu, ale aj hlávky šalátu, reďkovky alebo kaleráb. Po ukončení predpestovanie máte pareniskovej zeminu z vyzretého hnoja, ktorá je vynikajúcim rastovým substrátom.

Studené pareniska

Takéto pareniska vyhrievajú slnečné lúče. Môže byť naplnené vrstvou hnoja a lístím. Hnoj v pareniskách dôkladne rozmiestnite spevnite ušliapávaním. Naň príde 20 centimetrová vrstva zeminy. Po rozhrabaní by mala mať mierny sklon v smere sklonu parenisko, avšak len taký, aby sa pri zalievaní nesplavovala.

Pareniska následne prikryte oknami a nechajte ho najmenej dva a tri dni zahriať. Spravidla po troch až štyroch dňoch začnite s vysádzaním. Aby ste sadenice chránili, na noc prekrývajte pareniskovej okná polystyrénovými doskami.

Náš tip

Na pár týždňov nás možno prekvapí teplejšie dni plné ostrého jarného slniečka. To sa veľmi rado oprie do pareniskových skiel a zvyšuje teplotu vo vnútri. Preto nezabúdajte pareniska počas slnečných dní poriadne vyvetrať.