Ako pestovať cyklámen

Cyklámen, latinským názvom Cyclamen je malá, roztomilá rastlina, ktorú mali v obľube už naše babičky. V záhradníctve a predajniach sa objavujú predovšetkým na jeseň a v zime. Často býva vnímaný ako letnička a po odkvitnutí mieri jeho cesta do koša. Pritom je to škoda, doma ho môžete pestovať aj niekoľko rokov.

Ovšem uchovať cyklámen na niekoľko rokov dokážu len skúsení pestovateľov. Chcete vedieť, ako pestovať cyklámen nech sa to podarí aj Vám. Článok Vám prinesie základné rady a podrobnosti o cyklámenu. Nebudete ho už nikdy musieť ihneď po odkvitnutí vyhodiť.

Vzhľad a kvet

Jedná sa o hľuznatú trvalku sa šípovitým listy zelenej farby a strieborných vzorov. Rodnú klimatickú oblasťou je Stredomoria. Cyklámen práve z tohto dôvodu kvitne na jeseň a v zime. V lete u neho prebieha vegetačný pokoj. Jeho listy zožltnú a odumierajú, rastlina nejaví žiadne známky rastu.

V tejto dobe si však uchováva vo svojich hľuzách energiu pre ďalšie kvitnutie. Kvety sú malé, asi dva centimetre vysoké. Sladko vonia. Cyklámen zoženiete v kvetinárstve v rôznych odtieňoch červenej, ružovej alebo bielej. V správnych podmienkach kvitne i niekoľko mesiacov.

Prirodzené podmienky

Aby bolo jeho pestovanie úspešné, je potrebné čo najviac sa priblížiť jeho prirodzeným podmienkam. Dariť sa mu bude v chladných podmienkach. Teda chladných miestnostiach bytu. Denná teplota sa má pohybovať okolo 16 ° C a nočné okolo 5 ° C. Má rád svetlo, najlepšie urobíte, umiestnite -Li ho v blízkosti južného okna alebo na okenný parapet smerom na východ či západ.

Starostlivosť o cyklámen

  • V teplom byte rýchlo odkvitajú, je vhodné postaviť ho do polotieňa
  • Vždy si vyžaduje chladnejšej miestnosti
  • Zalievajte do misky, mäkkou vodou
  • Odkvitnuté kvety i stonkami je dobré odstrániť vykrútením
  • Na pestovanie po odkvitnutí je nutné obmedziť od mája zálievku
  • Vysádzajte vždy do väčších kvetináčov, tak aby sa jedna tretina hľuzy bola nad úrovňou pôdy
  • Presádzajte v auguste
  • Nikdy ho nenechajte na priamom slnku

    Zalievanie

V čase, keď je rastlina aktívny je potrebné, aby bola zaliata vždy, keď je pôda suchá. Vodu vždy lejte na zeminu, nie na rastlinu. V čase kvitnutia je nutné, aby mal dostatočne vysokú vlhkosť. Kvetináč umiestnite na podnos s kamienkami. Týmto krokom sa zabráni štátnej rastliny vo vode.

V období straty kvetov sa zálievka obmedzí. Rastlina musí na dva až tri mesiace úplne vyschnúť. Nový rast by sa mal začať objavovať v septembri. Znovu tak obnovte zalievanie aj hnojenie. Rastlinu preneste z chladného prostredia späť dovnútra.