Ako pestovať ibištek

Keď si chcete zútulniť domov a mať v byte kúsok prírody, je obstaranie rastlín takmer samozrejmosťou. Kvitnúce rastliny patrí pre svoju krásu k najobľúbenejším. Veľké obľuby tiež dosiahol ibištek. Pre svoje bohaté kvetenstvo a širokú škálu nádherných kvetov ho vyhľadáva celá rada pestovateľov. Pestovatelia si touto rastlinou chcú skrášliť svoj byt.

Ako pestovať ibištek je pomerne zložitou otázkou. Rastliny sú celkom náročné. A to predovšetkým na výživu a svetlo. Sú náchylné k rôznym ochoreniam aj napadnutím parazitmi. Napriek tomu sa však pestovať dajú.

Výber ibišteka

Až si budete v kvetinárstve vyberať svoj ibištek, poriadne si ho prezrite. Pri nákupe skontrolujte, či nemá fľakaté listy či zažltnuté listy a či nelepí – mohlo by sa totiž jednať o prvý príznak napadnutia škodcami. Spolu s kvetinou si rovno zakúpte aj hnojivo a postrek proti škodcom. Po odnesenie domov ho postavte na tri dni stáť samostatne. Zabránite tak prenosu škodcov na ostatné rastliny.

Kvety potrebujú po zakúpení presadiť, pretože v pôvodnom kvetináči boli moc dlho a nemajú dostatok substrátu. Rastlinu preto vyberte z kvetináča a presaďte do nového. Presádzajte do substrátu pre izbové rastliny. Mal by byť zmiešaný s pieskom v pomere 2:1.

Pestovanie a stanovištia

Ako na pestovanie ibišteka? Ak chcete, aby mal ibištek záplavu farebných kvetov, musíte dodržať tri základné princípy. Jedná sa o pravidelnú zálievku, hnojenie a dostatok svetla. Umiestnite ho na stanovište, kde bude mať dostatok svetla, ale zároveň nebude vystavený drsnému odpoludňajšiemu slnku. Výborným miestom je ponechanie v blízkosti okna či okenného parapetu situovaného na juhovýchod či juhozápad.

Zálievka musí byť primeraná. Pri nedostatku vody začnú ibišteka odpadávať puky. Pri nadmernom množstve vody mu zhnijú korene. Nadbytok vody spoznáte podľa žltnúce listov, alebo podľa toho že ovady, aj cez to, že je hlina v kvetináči mokrá. Zalievať by ste mali tak, nech je substrát vždy vlhký.

Hnojenie ibišteka

Dôležité je pravidelné hnojenie a to z toho dôvodu, že ibištek je náročný na výživu. Každé tri týždne vykonajte prihnojovanie. Používajte na tento účel hnojivo pre kvitnúce izbové rastliny. Dodržte časový odstup troch týždňov, inak rastlinu přehnojíte. Dávkovanie nájdete na obale od hnojivá.

Hnojenie sa vykonáva vo vegetačnom období, čo je od apríla do septembra. Mesiac po presadení sa rastliny nesmie prihnojovať. Takže ak je presadíte v marci, hnojiť začnete v apríli. Ich kvetenstvo končí v októbri. V tomto mesiaci sa už neprihnojuje, aby sa rastliny pripravili na prezimovanie.