Ako pestovať fuchsie

Hoci fuchsie patrí k najznámejším balkónovým rastlinám, nie je starostlivosť o ne nijako jednoduchou záležitosťou. Aby Vám robili radosť, je potrebné dodržať aspoň základné pravidlá pestovania. Ak ste sa rozhodli pestovať tieto rastlinky prvýkrát, ide o správnu voľbu. Veď tieto kríky sú po celú sezónu doslova obsypané nádhernými kvetmi.

Neviete si rady s tým ako pestovať fuchsie? Článok Vám poradí aj s výberom, pestovaním aj so starostlivosťou o ne. V súčasnej dobe sa rozlišuje cez sto botanických druhov a stále pribúdajú nové. Pestovatelia ich majú radi najmä pre to, že nádherne ozdobí záhradu aj balkóny.

Popis rastliny

Fuksie je rodom patriacim do čeľade pupalkovitých rastlín. Existuje cez 12.000 známych kultivarov. Vyskytujú sa a pestujú sa previsnuté, polovzpriamené, previsnuté s jednoduchými, s jednoduchými trúbkovitými kvetmi, plnými aj poloplnými kvetmi. Veľký rod znamená aj veľké odlišnosti v tom, ako pestovať fuchsie. Než sa do niečoho pustíte, prečítajte si odbornú literatúru.

Získané znalosti pre istotu ešte konfrontujte s radami odborných pestovateľov. Pestovanie rastlín je v praxi dosť zložité, vzhľadom k ich pestrosti. Nie je možné stručne obsiahnuť všetky zásady pre úspešný rast, kvitnutie a prezimovanie. S tým Vám môže pomôcť odborník.

Pestovateľské zásady

Ide o šesť základných zásad. Majú pomôcť s úspešným pestovaním fuchsií. Tieto rady však musíte doplniť o konzultáciu s odbornou literatúrou.

1. Umiestnenie

Vyžadujú vzdušné, svetlé stanovište, chránené pred poludňajším slnkom. Zo svetových strán im najlepšie vyhovuje východ a západ. Fuchsie s tmavými kvetmi majú rady svetlé stanovište. Druhy so svetlými a väčšími kvetmi uprednostní miesto bez dopadu priamych slnečných lúčov. Všetky druhy neznesú horúci vzduch.

2. Letnenie

Umiestňujte je na záhrade, terase či balkóne. Rastliny vyneste von ihneď, ako to počasie dovolí. Ak sa vyskytujú prízemné mrazíky, chráňte rastliny obalom z geotextílie. Vhodná doba pre letnenie nastáva koncom apríla.

3. Substrát

Vyžadujú vzdušnú, humóznu a kyslejšiu pôdu s PH okolo 6. Dôležitá je kvalita substrátu a pomer jednotlivých zložiek. Ten závisí od konkrétnych podmienok, v ktorých sú rastliny pestované. Používa sa substrát na pelargónie.

4. Zálievka a rosenie

V období vegetácie im vždy doprajte výdatnú zálievku a vlhší vzduch. Rastliny nikdy nezalievajte. Čím nižšia teplota, tým dlhšia doba zlého substrátu. V premokrenie substrátu ľahko zhnijú. Dbajte preto na to, aby po zálievke nezostala v miske stáť voda. V zimných mesiacoch sa zálievka vykonáva raz za dva až tri týždne menším množstvom vody.

5. Hnojenie

Zdravý vzhľad a bohatosť kvetov im zaistíte pravidelným prísunom živín v podobe hnojív. Hnojiť sa musí pravidelne dvakrát do týždňa. Začnite na začiatku apríla a skončite v auguste.

6. Tvarovanie

Na začiatku vegetačného obdobia im vždy skráťte výhony. Zaistíte si tým pekný kompaktný vzhľad. Neduživé zimné výhony je treba odstrániť.