Ako pestovať jahody

Ak máte v záhradke len trochu miesta „nazvyš“, mali by ste ho venovať jahodám. Chutné aromatické plody, výnos 1 kg aj podstatne viac z 1 m2, plynulé postupné zrenie, úrodu už v prvom roku po vysadení, ktorú budeme môcť zberať ešte ďalšie tri roky. Jahoda má výbornú aromatickú chuť a množstvo vitamínov.

Kultivary jahôd

Kultivary v podstate možno zhrnúť do piatich skupín:

Jahoda veľkoplodá raz rodiace (dozrieva v júni a v júli).
Jahoda veľkoplodá remontantka (dozrieva v júni a júli a potom na jeseň dáva ešte jednu menšiu úrodu).
Jahoda veľkoplodá stálerodící (dáva plody spravidla od júna až do neskorej jesene).
Jahoda drobnoplodé, tzv. Mesačný (dáva menšie plody, ale mimoriadne aromatické – od júna do skončenia vegetácie).
Jahody popínavé (prinášajú plody aj na odnožiach – poplazov od júna do prvých mrazov).

V záhradách sa osvedčuje najmä 1., 2. a 4. skupina.

Nároky jahôd na stanovište, pôdu

Jahodám sa najlepšie darí na slnku, ale pomerne dobre aj v polotieni. Najvhodnejšie sú polohy s priemernou ročnou teplotou asi 7 stupňov celzia. Najvhodnejšie sú rovinaté polohy alebo mierne svahy s juhozápadnej expozíciou. Menej vhodné sú východné nechránené svahy, ako aj severné svahy.
Jahody nie zvlášť náročné na pôdu. Okrem extrémne suchých, neúrodných či veľmi ťažkých, vlhkých, podmáčaných pôd sa im darí všade. Najlepšie v hlinitopísečných alebo písečnohlinitých s dostatkom humusu a živín. Pôdnej reakcie má byť mierne kyslá až neutrálna. Aby jahody dobre rástli a rodili, musia mať zabezpečený dostatok vlahy. Ideálne množstvo je 600 – 700 mm ročne.

Výsadba jahôd

Jahody vysádzame skoro na jar alebo v druhej polovici augusta – až do polovice septembra. Neskoršie výsadba sa neodporúča, pretože rastliny do zimy nestačia zakoreniť a cez zimu často vymrzne.
Pôdu pred výsadbou zbavíme všetkých burín, dobre pohnojíme kompostom a potom zrýľujeme. Pôdu po zrýľovaní dôkladne zalejeme vodou (z krhly), aby pôda nasiakla vodou a lepšie sa usadila.

Ťažšie pôdu tesne pred výsadbou ľahko prekopeme a pohrabeme, ľahší pôdu stačí len zhrabať. Najlepšie je sadiť rastliny so silným krčkom – je to prechod medzi koreňmi a listami. Korene nesmú byť staré, poškodené, suché. Sadenice pred sadením musí byť mierne vlhké. Ak sú korene suché, pred sadením ich môžeme namočiť do vody. Nesmie to byť ale kaša z blata, pretože husté korene sa zlepia, hlinený bal môže stvrdnúť a ujatie rastliny môže byť ohrozené. Ak má rastlina zdravé a silné korene, môžeme jej ponechať všetky listy, keď sú korene slabšie, urobíme dobre, keď niektoré nadbytočné listy odstránime. Sadeniciam stačia tri plne vyvinuté listy.

Jamky do ktorých sadíme, majú byť dosť široké, aby sme korene mohli čo najviac rozprestrieť. Korene v jamke nesmú byť zahnuté alebo dokonca obrátené smerom nahor. Po zasypaní pôdu dôkladne utlačíme, Správne zasadené sadenice, keď ich chytíme za listy, by sa nemali dať z pôdy ľahko vytiahnuť.
Ako hlboko rastliny vysádzať? Platí zásada, že tak hlboko ako rástli v škôlke. Srdiečko má byt asi 1 cm pod povrchom, pretože pôda po zaliatí zaľahne. V záhradke pestujeme jahody udržiavaním jednotlivých trsov v spone 80 x 40 cm.

Hnojenie jahôd

Jahody prihnojujeme každý rok. V predjarí okolo trsov rozhodíme priemyselné viac zložková hnojivá, ako je Cererit alebo NPK v dávke 350 – 650 g na 10 m :. Môžeme použiť aj Fragarin. Prihnojovanie má vplyv na veľkosť plodov. Druhýkrát prihnojujeme po zbere.

Škodcovia, choroby jahôd

Najviac škôd na jahodách spôsobuje pieseň sivá, ktorá sa na rastlinách objavuje za vlhkého a teplého počasia. V máji sa začnú vyvíjať na zelených plodoch voľným okom neviditeľné spóry. Plod po čase hnedne a objaví sa na ňom šedý povlak plesne. Z chemických prípravkov pred kvetom môžeme použiť Konilan 50 WP (0,1%), Fundazol (0.05%) alebo Euparen (0,25%).
Občas sa na listoch jahôd objavujú červenkasté škvrny, ktoré neskôr zbelejú. Toto hubové ochorenie spôsobuje, že silne napadnuté listy odumierajú. Preventívne môžeme použiť meďnaté prípravky.

Zo živočíšnych škodcov zdravie jahôd ohrozí kvetovke jahodová a roztočíku jahodový. Kvetovke chrobáčik, ktorého samičky kladú vajíčka do vyhĺbeného otvoru pukov, roztočíku je drobný žltkastý pavúčik, ktorý saje na mladých listoch v srdci jahody. Účinný prostriedok proti týmto škodcom postrek Metation E 50 alebo Tiodanom 35 EC.
Proti kvetovke striekame na začiatku tvorby pukov.

Odrody jahôd

Raz rodiace odrody: Senga Sengana (veľmi dobrá odroda, plody vhodné na konzumáciu i na konzervovanie), Roxana (odroda vyniká dobrým zdravotným stavom a dobrou kvalitou plodov), Zefyr (sladkastá odroda s chutnými plodmi), Dagmar (odroda s veľ. Vysokou úrodou kvalitných plodov).

REMONTE odrody: Lidka (odroda s dobrými plodmi a dobrým zdravotným stavom).

Mesačné jahody: škumpa a na (plody sú asi trikrát väčšie ako lesné jahody).

Popínavé jahody: Sem patrí odroda sojana a Kitererdbeeren HUMMEL.

VIDEO: Ako pestovať jahody