Ako pestovať kávovník

Väčšina z nás si ráno varí kávu. Máme ju radi a kofeín nás prebudí k životu. Ovšem káva sa dá vypestovať aj doma. Láka Vás myšlienka zaobstarať si malý kávovník a vypestovať z neho veľkú rastlinu? Veľká rastlina bude po čase aj plodiť. Poďte sa zoznámiť s tým, ako pestovať kávovník.

Zoznámite sa s tým, aké pestovateľské podmienky kávovník potrebuje, a čo im môže uškodiť. Jedná sa o nenáročnú rastlinu, ktorú môžete pestovať v domácich podmienkach. Bude zdobiť byt. V rodine sa následne môžete pochváliť, že kávu si varíte z vlastných plodov.

Niečo o kávovníka

Kávovník je ker, ktorému sa darí v subtropickom a tropickom podnebnom pásme. Kolískou jeho pestovanie je Afrika, Ázia, Arabský polostrov aj Stredná Amerika. Existuje vyše päťdesiat druhov kávovníkov. Ideálne podmienky pre vyvážený a kvalitný rast sú vlhké a predovšetkým teplé podnebie s teplotami okolo 18 ° C-22 ° C.

Je to jedna z mála stálozelených rastlín. Čo v podstate znamená, že mu na zimu neopadne listy. Pravým miestom jeho vzniku je Etiópia. Dnes však kávovník poskytuje obživu mnohých chudobným roľníkom. Veľmi často sa stretneme s tým, že sa táto rastlina premiestnila aj do domáceho pestovanie v bytoch.

Pestovanie kávovníka v byte

Ako pestovať kávovník v byte? Stačí si naštudovať základné informácie a potom ide všetko ľahko. Kávovník má i dekoratívne schopnosť, a preto zdobí nejeden byt. S pestovaním musíte začať od semien, ktorá Vám zaručí ničím nerušený rast. Semená vyklíčia za tri týždne.

Pre jeho pestovanie vyberte dobre vyživovanú, kyslú zeminu. Ovšem dbajte na to, aby zemina neobsahovala vápno. To by mohlo kávovník zahubiť. Umiestnite ho na svetlé miesto. Na miesto jeho rastu však nesmie dopadať priame slnečné lúče, ktoré by ho spálili.

Pri jeho pestovaní sa vyvarujte aj letnenie. Hoci by išlo o letnenie v tieni, pretože kávovník zle znáša premiestňovanie. Premiestnenie môže zapríčiniť uhynutie.

Ako rastie?

Po vyklíčení semien záleží len na Vás, ako ho necháte rásť. Udržiavať si môžete malý krík, alebo urastený strom. Ak bude príliš veľký bez obáv ho počas jarných mesiacov, skráťte o polovicu. V čase jeho kvetenstvo sa môžete tešiť na viacnásobné spojenie bielo a žltej farby. Akonáhle bude v štádiu dozrievania, všimnite si zeleného obalu, ktorý po svojom otvorení odkryje kávové zrná.

Ako často zalievať a hnojiť kávovník?

Kávovník Vám sám naznačí, kedy prišiel čas zálievky. Spoznáte to tak, že Zvesí svoje listy. Postavte ho do väčšej nádoby a prelejte vodou. Po pol hodine ho z vody vyberiete. Pre zálievku je najlepšia voda dažďová, ale ak jej nemáte, kávovník sa uspokojí aj s vodou z vodovodu.

Pôdu sa snažte raz za štrnásť dní hnojiť tekutými hnojivami. Najlepšie možnosťou pre prihnojovanie je riedený kravěnec. Ten musíte však ešte upraviť s vodou do pomeru 1:10.