Ako pestovať stévii

Ide o rastlinu, o ktorej sa viac píše a hovorí, než že by sa v slovenských podmienkach vo veľkom užívala. O pestovanie vo veľkom nemôže byť v žiadnom prípade reč. Ale aj na slovenský trh sa už dostali sadenice a semená stévie. Takže sa tu a tam objavuje aj na našich záhradách, balkónoch či terasách.

Pôvodom pochádza z Južnej Ameriky. Pestovať ju môžete doma, na záhrade aj v skleníku. Rastlinka je to vskutku zázračná. Je neuveriteľne sladká, nízkokalorická a zároveň aj veľmi liečivá. Jednoduchým lístkom môžete osladiť čaj aj múčnik. Zaujíma Vás, ako pestovať stévii? Prečítajte si nasledujúce riadky a zistíte viac informácií.

Čo je to za rastlinu?

Patrí medzi juhoamerickej rastliny obsahujúce látku, ktorá chutí sladko. Nejedná sa však ani o sacharózu alebo fruktózu, môžu ju využiť na sladenie aj diabetici. Energetická hodnota sladké zložky je vo svojej vlastnej podstate prázdna. Jej použitím nezvýšite kalorickú hodnotu potravín ani nápojov. Často sa používa tam, kde je nutné znížiť energetickú hodnotu prijímanej potravy – redukčné diéty, udržanie nízkej váhy.

Stévia je údajne tristo krát sladší ako cukor. Správne však je informácia, že obsahuje zložky steviozid, rebaudiozid A, rebaudiozid C a dulkosid A. Sladivosť týchto zložiek je mnohonásobne vyššia ako sladivosť sacharózy. Nemožno teda paušálne porovnávať rovnakej váhovej množstvo oboch sladidiel.

Ako pestovať stévii?

Pestuje sa zo semienok rovnako ako mnoho byliniek. Jej vypestovanie nie je celkom jednoduché, ale pri troche snahy to pestovatelia dokážu. Než doma pestovať semena, ktorá nevyklíčia je oveľa lepšie si semená zakúpiť v záhradníctve. Rastliny musíte pikýrovat. Na záhon či stabilné vonkajšie stanovisko sa môže umiestniť, až v druhej polovici mája, kedy nehrozí mrazíky.

Rovnaký postup sa uplatňuje aj u priamo zakúpených sadeníc. Ak ste sadenice získali v čase nestáleho počasia, ponechajte ich po nejakú dobu na okennom parapete. Na parapet nesmie svietiť priame poludňajšie slnko. To dokáže sadenice spáliť.

Substrát a podmienky pre pestovanie

Pre svoj rast vyžaduje kyslú pôdu. V domovine rastie na piesočnatých pôdach vo vlhkých a neprosychajících lokalitách. Nikdy jej neumiestňujte do zasolené pôdy, tá ju totiž nesvedčí. Optimálnym substrátom pre pestovanie je kvalitný záhradný substrát s vyšším obsahom humusu.

Podmienky

  • Je veľmi náročná na teplo, musí mať teplotu okolo 25 ° C. U nás sa preto pestuje v nádobách alebo na slnečných záhonoch. Najlepšie miesto pre pestovanie je však skleník.
  • Pri teplote pod 10 ° C rastlina zastaví svoj rast. Pri piatich stupňoch
  • Celzia vädne a jesenné mrazíky jej úplne zničí.
    Prezimovať môže pri teplote 14 ° C a substrát nesmie po celú zimu preschnúť.
  • Na zimu sa musí zostrihať na veľkosť 10 cm nad substrátom.
  • Pri obnovení rastu je nutné rastlinu presadiť do väčšej nádoby.