Ako pestovať levanduľu

Túto rastlinku s výraznými fialovými kvetmi používali už naši predkovia. Starí Gréci poznali jej fantastické účinky na organizmus a pridávali si ju do kúpeľa.

Ak ste ešte túto rastlinku nepestovali a chceli by ste, poradíme vám, ako na to.

 

Miesto

 

Levanduľa nemá rada príliš premočenú pôdu, ale zase ani príliš vysušenú pôdu. Obľubuje slnečné miesta. Predtým, ako levanduľu zasadíte, pripravte si pôdu – vyčistite ju od burín. Odporúčame vám sadiť ju na južnú stranu, pretože pre svoj rast potrebuje dostatok slnka, ale aj dostatočnú cirkuláciu vzduchu. Doprajte rastlinkách dostatok priestoru. Saďte ju s odstupom od 8 do 15 cm.

 

Kedy ju sadiť?

 

Určite nie počas leta, kedy sú dni extrémne horúce. Odporúčame skôr na jar, kedy už ustanú prvé mrazy, poprípade na jeseň, kedy ešte nehrozia mrazy. Levanduľa bude mať čas zakoreniť sa. Nezamrzne vám a ani vám neuschne. Možno by ste povedali, že v našich končinách je túto rastlinku problém vypestovať. Neobávajte sa ale ničoho. Zaobídete sa aj bez kvalitných postrekov, ktoré sa vám zídu skôr pri iných rastlinkách.

 

Zazimovanie

 

Pred prvými mrazmi vám odporúčame nazbierať si čečinu, ktorú neskôr použijete práve na zakrytie koreňa levandule. V žiadnom prípade ju nevystrihávajte úplne nakrátko. Strihanie si ponechajte na jar. Aby však levanduľa bola bohatšia, po zakvitnutí zastrihávajte kvetné časti. Takýmto spôsobom rastlinku ozdravíte. Dávajte si ale pozor, aby ste ju nestrihali až po zdrevnatené stonky.