Ako pestovať vianočnú hviezdu

Veľa majiteľov vianočné hviezdy jej jednoducho po Vianociach vyhodí. Rastlina zvyčajne stratí listy, nepôsobí dekoratívne, často uschne. Správnym pestovaním je možné vianočné hviezdu udržať aj do budúcich Vianoc. Pýtate sa sami seba, ako pestovať vianočné hviezdu, aby váš stôl zdobila aj nabudúce. Odpoveď nie je príliš zložitá, je len potrebné dodržať niekoľko zásad.

Väčšinou si vianočné hviezdu kúpime v kvetinárstve alebo v obchode. Prvým dôvodom, prečo tak často svojim majiteľom odchádza, je ten, že pri ceste domov Vám rastlina jednoducho prechladnú, namrzne. Zakúpenú vianočné hviezdu vždy dobre chráňte pred chladom a mrazom. Pre ochranu použite papierový baliaci papier v niekoľkých vrstvách a uzavretú tašku. Vždy s ňou ponáhľajte rýchlo domov.

Výber miesta

Rastlinu po príchode domu vyberte z fólie. Vyberte pre jej umiestnenie svetlé miesto s dostatkom prirodzeného svetla. Rastliny neznáša prievan – ak často vetráte, dajte na to pozor. Ideálne je s rastlinou čo najmenej manipulovať, pokiaľ jej vrátite na okno otečenou inak, než bola, hrozí opadávaniu listov, ktoré do Vianoc už nevyrazí.

Substrát v kvetináči sa vždy udržuje vždy vlhký, ale v miske nesmie stáť voda. Rosenie sa neodporúča. Možné je občasné prihnojenie. Vhodné je hnojivo pre izbové rastliny.

Uchovanie po Vianociach

V tejto dobe hviezde opadajú kvety i listy. Nastala vhodná doba pre premiestnenie do chladnejšej miestnosti. Zálievka sa obmedzí na raz za týždeň. Koncom jari a cez leto jej môžeme letniť, ale nevystavovať priamemu slnku. V lete pravidelne prihnojujte. V máji sa uskutoční rez, aby bola košatejšie.

Na konci septembra začneme rastlinu pripravovať na zimný režim. Každý deň rastliny vystavíme na desať hodín na svetlo. Po zvyšok dňa jej necháme zakrytú, alebo schováme do krabice. Pokiaľ tento postup nedodržíte, rastline neublížite. Len nevykvete a listy sa do Vianoc nesfarbí do červena.