Ako rozmnožovať drobné ovocie

Rozmnožovanie drevín drobného ovocia

Dreviny, ktoré prinášajú úrodu drobného ovocia, rozmnožujeme väčšinou vegetatívne. Skôr, než budeme hovoriť o rozmnožovanie odrezkami, potápaním atď., Povedzme si, že rozmnožovanie má oproti generativnímu svoje prednosti, ale aj nevýhody.

Hlavnou prednosťou je možnosť uskutočniť všetky jeho spôsobmi v bežnej záhradnícke praxi. V podstate ide o najjednoduchší práce: odrezať výhonok, nahrnúť zeminu k rastline a pod.
Druhou výhodou je bohatosť materiálu, z ktorého je možné vypestovať nové jedinca.
Tretia výhoda spočíva v tom, že za pomerne krátky čas môžeme vidieť výsledky svojej práce, či bola úspešná tým, že začína rásť nový ker.

Najväčšou nevýhodou vegetatívneho rozmnožovania je možnosť prenosu škodcov a chorôb z pôvodného jedinca na nový výpestok. Tomu sa dá zabrániť len výberom zdravého a správne vyzretého množiteľského materiálu. A na to pamätajme!

Rozmnožovanie ríbezlí a egrešov

Zdrevnatené rezne ríbezlí všetkých druhov a egrešov môžeme rezať od septembra do novembra, kým nemrzne. Odrezky si pripravíme z ročných výhonkov vyrastajúcich na dvojkolesovom trojročnom dreve. Ich dĺžka má byť 15 – 20 cm. Keď sú na odrezkoch ešte listy, ihneď ich odstránime tak, že z nich ponecháme len krátke stopky, aby výhonky nezaschli. Odrezky majú mať 4 – 5 púčikov. Spodná rez robíme blízko pod púčikom, horný až 10 mm nad púčikom. Malá vzdialenosť od púčika spôsobuje jeho schnutia a veľká zase blokuje korienky alebo pučania. Horšie koreniace egreše a ríbezle zrezávame s pätkou starého dreva z ktorého spoľahlivejšie zakorenia. Pichľavé ostne egrešov skracujeme, aby pri manipulácii neprekážali.
Odrezky píchejte do pripravených záhonov sa sypkú, výživnú a teplú pôdou. Zapustíme ich do kolíkom vyhĺbenej jamy tak hlboko, aby z pôdy vyčnievali len 1 – 2 puky. Pôdu k odrezkom pritlačíme a zalejeme vodou. V nasledujúcich dvoch rokoch z púčika vyrastie ker.
Keď narezané odrezky z rôznych príčin nemôžeme zasadiť na jeseň, zväzok odrezkov založíme dolným koncom do polovice v pôde a vysadíme je skoro na jar. Pred sadením spodnej rezné plochy obnovíme ostrým nožom.

Rozmnožovanie polo zdrevnatených odrezkami

Pri tomto rozmnožovanie rezne ríbezlí a egrešov odoberáme v polovici júna, ich dĺžka má byť len 5 – 8 cm. Na odrezkoch ponecháme vrcholovú ružicu listov s 3 až 4 listy. Ostatné nižšie rastúce listy odstránime. vysadíme je ešte v ten istý deň. Ak je vysadiť z rôznych príčin nemôžeme, rezne zasadíme do studeného pareniska asi 2 cm hlboko. Mierne je kropíme vodou a zbytočne nevetráme. Všetky zdrevnatené rezne potrebujú na zakorenenie veľa tepla a vlhkého vzduchu. Odrezky začíname otužovať vetraním a menším tienením. Zakorenenie poznáme podľa narastania nových listov. V parenisku ich necháme do jari a presádzame vždy s balíkom hliny.

Rozmnožovanie delením

Týmto spôsobom rozmnožujeme kríky na jar pri presádzaní. Materská rastlina sa rozdelí na niekoľko častí, na ktorých musí byt dostatok koreňov. Na toto rozmnožovanie sa hodia viac kríky starší, ale nie prestarnuté.

Rozmnožovanie očkovou odrezkami

Toto rozmnožovanie používame vtedy, keď z malého množstva vzácne odrody chceme namnožiť mnoho rastlín. Z odrezaného letorastu odstránime hornej nevyzretou tretinu. Zo zvyšnej časti odstránime čepele listov a z výhonku narobíme jednoočkové odrezky – pod očkom režeme vo vzdialenosti 15 mm a nad očkom 25 mm. Odrezky zasadíme do substrátu tak, aby tretina očká vyčnievala nad substrátom a uložíme ich v takom prostredí, ako pri rozmnožovaní polozdřevnatělých odrezkami.

Rozmnožovanie kopcovaním

Toto rozmnožovanie sa dá robiť priamo na záhone. Materská rastlina sa úplne zreže nad pôdou. Z vedľajších púčikov na hlave rastliny vyrastá mnoho výmladky. Keď sú dlhé asi 15 – 20 cm, nakopčíme prvýkrát zeminu do výšky 10 cm, ako pri ohrané zemiakov. Kopeček o mesiac zvýšime. Tretíkrát ho opäť zvýšime na začiatku júla. Zemina, ktorú prihŕňame, má byt vlhká a rastlinu treba pravidelne zalievať. Výhonky v kopčeku do jesene zakorenia. Na jeseň po opadnutí listov kopček rozhrnieme, oddelíme a vysadíme na trvalé miesto.

Rozmnožovanie malín a černíc

Toto rozmnožovanie spočíva v tom, že sa na začiatku letného obdobia mladé výhonky prihrnú do vykopanej hlboké brázdy. Keď očká vyrašia, mladé výhonky sa prihrnú úrodnú zeminou, aby sa zakorenili. Na jeseň sa rozrežú a vo kvetináči vysadíme na trvalé miesto. Dlhé výhonky sa môžu potápať aj viac hadovitými oblúky.

Rozmnožovanie koreňovými odrezkami.

Korene odrezky si pripravíme na jeseň tak, že z materskej rastliny odoberieme korene a rozrežeme ich na 6-cm dlhé kúsky. Horné konce zrežeme kolmo, dole a šikmo, aby sa pri zasadení zachovala polarita koreňov. Koreňové rezne cez zimu uschováme vo vlhkom piesku a v chladnejšom pivnici a na jar vysadíme.

VIDEO: Ako na jarný rez malých drevín?