Čitatelia radí: Proti osám zaberá pivo aj umelá hniezda

Poletujú vám v záhrade osy? Väčšinou sú neškodné a dokonca užitočné, ale ak sa premnožia, vie napáchať výrazné škody na ovocí. Ako proti nim bojujú naši čitatelia? Aké sú vaše metódy proti osám?

Dana, Havířov: Citrónová kôra a rozdrvené klinčeky je odpudzujú, po prípade striekať okolo Biolit.

Honza, Brno: Najlepší prostriedok v Kanade, kde sme býval, je imitácia osieho hniezda. Osy si myslí, že územie je už obsadené inou osie rodinou. Mali sme niekoľko rodín v okolí nášho domu, akonáhle sme nainštalovali niekoľko imitáciou hniezd, ani osy, ani včely sa v hniezdach v okolí nášho domu nevyskytujú, funguje to na 100%.

Daniela, Hradec Králové: 1/4 l vody, 4 lyžičky medu, trochu octu, 1 tmavá fľaša s úzkym hrdlom. Vodu zohrejeme a rozpustíme v nej med. Necháme vychladnúť a nalejeme spolu s kúskom octu do fľaše. Fľaša potom postavíme na miesto, kde sa osy obyčajnom zdržovují.

Bronislav, Telč: My na to máme 2 jednoduché recepty a zatiaľ zaberajú. 1.recept: 4 lyžičky medu, 1/4 l vody, trošku octu, tmavá fľaša s úzkym hrdlom. Vodu zohrejeme a rozpustíme v nej med. Necháme vychladnúť a nalejeme spolu s trochou octu do fľašku. Fľaška potom zavesíme (postavíme) na miesto kde sa osy zdržujú. 2.recept: Ak sa chceme vos zbaviť v domácnosti tak okraj okna a prahu dverí potrieme trochou kyseliny octovej. A osy sa nám budú zďaleka vyhýbať.

Jakub, Karviná: Nám už roky pomáhajú obrazce sústredených kruhov nakreslené na stenách. Vyzerajú ako terče a osy sa im zďaleka vyhýbajú. Používame to niekoľko rokov s veľkým úspechom.

Miroslava, Žamberk: Ak sú osy v záhrade v krajine, treba ich vyfajčiť, alebo vykúriť, my sme poliali liehom a zapálili, ak sú v hniezde, tak tiež najlepšie vyfajčiť a potom zhodiť hniezdo, videla som v akcii aj plameňomet z laku na vlasy, ktorý sa na ne strieka cez zápalku a dokonca aj lakovanie vos, ktorým sa tým zlepí krídla a nemôžu leta. A tiež sme robili pasce zo sirupu vo fľaši.

Čitateľka, Brno: Z plastových fliaš urobiť závesné nádobky, do nich naliať trochu piva a rozvešať na stromy. Osy sa utopí v pive. Sirup nie je dobrý, pretože na ten chodí aj užitočné včely.

Čitateľ, Praha: Môj osvedčený recept je nájsť hniezdo a zdiaľky (až na 5 m) ho postriekať Biolit, tzv. Hasičák Turbo. Zabije to vrátane vos aj celé hniezdo a je po probléme.

Mária, Dubí: Minulý rok sa nám pod celú strechu z juhu zahniezdili osy útočné, tam pomohla len chémia bohužiaľ, tento rok pre zmenu osy dravé – neútočia na ľudí, za to po celej záhrade vyzbierali vošky, húsenice a podobne. Navyše si ochránili územia pred osou útočnou, takže sme mali pokoj. Teraz sme však už po záhrade rozmiestnili fľaše so sirupom aj pivom, pretože s novou generáciou vos už aj k nám prenikli tie útočne potvory. Ešte odporúčam kompost za domom, kde sa hostí na zvyškoch a nelietajú tam, kde sme my.

Jakub, Pardubice: Nám dlhé roky nepomáhalo absolútne nič, všetko čo sme vyskúšali (i tu spomenutých) bolo márne. Nakoniec sme narazili na domáce (domestikované) sršne a odvtedy máme pokoj. Kúpili sme si dve chovné rodiny a tie sa nám teraz sami pekne množia a účinkujú doslova ako strážne psy. Sú to odvtedy naši, a to bez preháňania, miláčikovia rodiny.

Čitateľka, Jindřichův Hradec: Dobrý deň, pri dobodaných mne zabral oregánový olej, ktorý som si natrela na postihnuté miesto, keď ma na ruky poštípal hmyz. Ruka mi opuchla, svědila a bolela. Síce to nebola osa, ale druhý deň som mala po problémoch.

Čitateľka, Komárov: Každoročne, keď dozrievajú skoré jablká mám problémy s osami. Vtedy zavesím na strom fľašu naplnenú pivom a maškrtné osy sa v ňom utopí. Na hniezda vos pri dome alebo na pôde používam prípravok REBEL proti osám, ničí osy za letu, ale aj tie, ktoré sa do hniezda vracajú.

Ondřej, Plzeň: Ja používam na hubenie vos „Mucholapku“ (lepkavý lapač na odchyt múch) zavesím ho vedľa každého osieho hniezda a osy sa prilepí. Druhý spôsob, ktorý som použil bolo postriekanie osieho hniezda naftou, osy jej vôňu neznášajú a hniezdo opustili.

Čitateľ, Bruntál: Dajte osám čo chcú. Keď máte melón, nakrájajte melón, keď broskyňa, tak broskyňa umiestnite na vrch stromu. Pôjdu tam, nebudú liezť do ostatných plodov. Jedna broskyňa vám za to snáď stojí.

Jan, Bohumín: Ja som použil na sršne čo sa mi nasťahovali do garáže, sírne knôty na sírenie sudov, alebo demižónov. Zapálil som podvečer dva sírne knôty na podlahe a na druhý deň tam už sršne neboli. Určite by to zabralo aj na osy.

Čitateľka, Šumperk: Sirup zo zaváraného ovocia dať do fľaše a zavesiť niekam.

Čitateľka, Teplice: Uvažujem aj o rovnováhe v prírode, preto sa snažím hmyz skôr odohnať ako zabiť. Výborne zaberá „Špačková kompót“ – Špačka z cigariet hažte do fľaše s vodou a buď pravidelne meniť, alebo zatvárať, lebo aj pach škorcov stratí na intenzite a teda aj účinku. Alebo keď už zabiť, tak do toho roztoku (sirupu, medového …) pridať trošku octu – jeho pach osám neprekáža, ale včelám áno a tak sa zbavíte vos, ale nezabijete užitočné včely. Biolit a podobný bordel by som nepoužívala, vážme si trošku tú prírodu, nech ju nezničíme našim deťom …

Luboš, Kojetín: Používam už roky osvedčenú metódu, do záhrady rozvesiť plechovky od piva a naplním ich do polovice vodou s domácim sirupom. Úspech je zaručený.

Jozef, Ptení: V osobitnej pollitrovej fľaši nechám trošku sirupu a osy do tej fľaše zmestia a von už nevedia ako. Včely do fľaše nezmestia. Môže sa použiť rovnaký proces, ale do fľaše dám trochu piva.