Keříčková, tyčková a polokeříčková rajčata

Determinální typ paradajok, čiže kríčkové paradajky, je ten, kedy paradajky prestanú rásť, keď sú husto zarastené a vysoké asi 90 cm. Ako príklad tohto typu môžeme uviesť Pik-Red, Peacevine, a Super Bush.

Indeterminální, čiže tyčkové paradajky, neprestávajú rásť a produkujú veľké množstvo výhonkov z hlavného stonky rastliny. Ak sú dobré podmienky, môžu výhonky vykvitnúť a začať plodiť. Príklady tohto typu sú Big Beef (väčšinou biftekový typ), Supersonic, Early Girl, a Big Boy.

Polodeterminální, čiže polokeříčkové rastliny majú znaky oboch spomínaných typov. Patrí medzi ne napríklad Celebrity a Mountain Pride.

Tak aké ste sa rozhodli pestovať?

To všetko záleží na odrode, ktorú chcete mať. Nie je to tak, že by jedna bola lepšia a druhá horšie, sú proste len inak zvyknuté rast. Označenie na balíčku od semien alebo sadeníc vám povie, čo máte. Kríčková paradajky nemusíte dávať ku klietke alebo mriežke, ale na druhú stranu, to nemusíte ani u kolíkový odrody. Ak používate klietky alebo nie, je len vaša voľba a záleží samozrejme na veľkosti vašej záhrady. Ja som vypestoval oba typy paradajok a nezáleží na tom, aký druh to je, nechal som ich plaziť sa po zemi. V miestach, kde žijem, sú len veľmi malé problémy so škodcami a chorobami, moje rastliny dobre prospievajú. Ak však žijete vo vlhkých oblastiach, kde môžu byť problémom škodcovia ako sú slimáci a slimáky alebo máte obmedzený priestor na prácu, potom vo svojom záujme paradajky nechajte rast po tyči a snažte sa ich dostať ďalej od zeme. Ak ste sa rozhodli pripojiť svoje rastliny ku kolíku, klietke alebo mriežke, urobte to, keď sú ešte malé, tak nepoškodíte vetvy alebo korene. Pre priviazanie rastliny ku klietke použite nejaký tenký plátený opasok alebo opasok z prírodných materiálov. Nepoužívajte čokoľvek, čím sa dá rastlina k tyči pripevniť. Nevhodné sú napríklad drôty alebo reťazami.