Ježek na záhrade – čo ste nevedeli

Asi každý záhradkár sa už stretol s ježkom. Čo sa ale skrýva pod ostňami a roztomilú tváričkou? Ježek tmavý (erinaceus europaeus) je jedným z 15 druhov ježkov z celého sveta. Ježkovia majú veľmi slabý zrak. Pri love sa spoliehajú najmä na svoj pozoruhodný sluch a čuch.

Roztomilý predátor

Obľuba je nielen preto, ako rozkošne na nás pôsobia, ale aj preto, že nás zbavujú červíkov, slimákov, pandravy, rôznych chrobákov, ba dokonca hadov aj myšou.

Ježek má silné a ostré zuby. Pravdepodobne by ho po vycerenými týchto bielych britiev za roztomilé zvieratko považovalo len málo ľudí. Jeho pichliače sú obranou, ale čeľusťami a húževnatosťou s prehľadom skolí aj veľkú užovku.

Životný štýl ježka

Klbko bodliakov, do ktorého sa zvinie v nebezpečenstve, je jeho obľúbenou polohou počas spánku. Ježek spí cez deň, aktívny je v noci. V niekoľkých vrstvách bodliakov a v hustej srsti prenáša veľa parazitov. Samček sa so samičkou stretnú len pri príležitosti splodenie potomkov od mája do októbra, inak žijú sami.

Malí ježkovia hnedí sú živorodá. Jedna samička môže vrhnúť každý rok 2 – 8 mláďat. Rodí sa bez bodliakov. Tie im však narastajú už po niekoľkých hodinách života, po poldruha dňa im dorastie druhá a neskôr aj tretia vrstva ostňov. S matkou bývajú len 4 – 7 týždňov, potom sa už o seba vie postarať sami. Do tej doby je musia dobre chrániť, pretože nie výnimočne sa stane, že starý ježko mláďatká ukoristí.

Rovnako sa môže stať, že matka nespozná a následne skonzumuje svoje malých ježkov, ak je nájde v hniezde, ktoré by ste narušili vy alebo iný zvedavec. Počas sezóny má pichľavé telíčko aj 35 ° C, počas zimného spánku však jeho teplota klesne aj pod 5 ° C. Ježek hibernuje od novembra do apríla.

Zaujímavosti o ježkovi

Ježek pri pozornom ňuchania znateľne vrtí noštekom a keď ucíti aróma, ktoré v ňom prebudia prudké nadšenia či vzrušenie, vylučuje z bodliakov záhadnú tekutinu. Je podobná slinám a vie sa o nej veľmi málo.

Prečo je ježko ježkom vysvetľovať netreba. Ale kde sa nabral pre nás zvláštne anglický názov „hedgehog“? Údajne vznikol preto, že ľudia videli toto zvieratko najčastejšie u živých plotov (Hedges), ako sa prediera do ich záhrady, sústredene hľadajúc potravu.