Ako sa zbaviť hryzcov a hrabošov? Vyskúšajte tieto tipy

Proti hryzcům alebo hrabošům niekedy nepomôžu ani mačky a psy a nie každý si môže dovoliť chovať dravé vtáky. Čo všetko sa dá vyskúšať, ak sa chcete zbaviť týchto hladovke? Hĺbi si spletité chodbičky, škodí koreňom aj nadzemnom častiam rastlín. Okrem rôznych drastických metód sa ale najprv skúste zamerať na prevenciu.

Hraboš poľný (Microtus arvalis)

Hraboš poľný má obrovskú rozmnožovacie schopnosť. Na stránkach agroporadenství sa môžete dočítať, že jeden pár hraboša dokáže splodiť v období od marca do decembra v troch generáciách až 2 557 jedincov. 3 000 jedincov dokáže za mesiac spotrebovať aspoň 2 tony rastlín a 400 kg obilia.

Hraboše sa bežne dožívajú 1 – 4 mesiacov, výnimočné prípady sa dožili aj 4 rokov. Premnoženie hrabošov prospieva „neporiadok“ v záhrade. Neposbírané zvyšky úrody, nedostatočne obrábaná pôda – to všetko im poskytuje útočisko aj potravu. Poškodenie, ktoré spôsobujú hraboše, si môžete všimnúť najmä na koreňovej zelenine, cibuľkách kvetov, na trávnikoch či okopaninách. Na kôre ovocných stromov zanechávajú kruhovité rany po okusovanie, narušiť dokážu aj koreňovú sústavu. Hraboše sa pred nepriateľom bráni zúbky a ostrými pazúrmi.

Hryzec vodné (Arvicola terrestris)

Hryzec vodný žije v blízkosti vôd. Na rozdiel od rodinne založeného hraboša žije mimo obdobia párenia samotársky. Vytvára chodbičky dlhé niekoľko desiatok metrov. Tieto chodby vedie väčšinou vodorovne 15 – 40 cm pod povrchom, niekedy až do hĺbky 1 m. Hryzec pri budovaní svojich chodbičiek neraz využíva aj tunely, ktoré zanechal krtko, ale potrebuje si ich rozšíriť.

Hlodavcami vychádzajú zo svojich podzemných sietí väčšinou v noci a východ sa snažia dobre zamaskovať.

Prevencia proti hlodavcom

Pravidelné kosenie trávy a čistenie „hluchých“ miest v záhrade napomáha, pretože si ani hraboše, ani hlodavcami si neželajú byť rušení vo svojej sústavnej činnosti. Nielen porast, ktorý ich chráni, ale aj zvyšky úrody priťahujú hlodavce a poskytujú im skvelé miesto pre život.

Opadané ovocie hraboša priťahuje. Preto napríklad odstraňujte spod stromov popadané ovocie a udržujte trávniky. V krátkej tráve by ste mali nechcené obyvateľa stále na očiach a to sa im nepáči. Irituje je neustále ničenie chodieb. Predovšetkým samotárski hlodavcami, ktorí si skrývajú obydlia veľmi chúlostivo, sú z častého ničenia chodbičiek zúfalí. Plodiny môžete chrániť tak, že ich vysadíte do nádob s dostatočným miestom pre tvorbu koreňovej sústavy, ale zároveň brániacim pred napadnutím hlodavcom.

Keď už treba zakročiť?

Dobrým výsledkom sa teší dymovnice na hlodavce. Po zapálení a vyhorení také dymovnice v pôde sa začne uvoľňovať toxický plyn, ktorý hryzce, hraboše aj krtkov okamžite usmrtia.

Používajú sa aj želatínové a granulované návnady, s ktorými však býva základný problém – môže ich skonzumovať aj dieťa, domáci maznáčik alebo hydina. Preto je potrebné používať iba vtedy, ak by nemali napáchať viac škody ako úžitku. Návnady treba vkladať len do vnútra chodieb a obývaných nor. To sú také, ktoré majú hladké steny a v ich blízkosti sa nachádzajú zvyšky potravy.

Rôzne elektrické odpudzovače sa v boji proti hrabošov a hrabošům neodporúčam. Hluk či vibrácie nie sú v tejto súvislosti až tak účinné ako vtedy, keď sa potrebujete zbaviť krtka.

Rovnako nie je prakticky účinné ani vysádzanie aromatických rastlín ako sú napríklad aksamietnica alebo cesnak.

Podobne nemusí zabrať ani využitie aromatických odpudzovačov, ako sú napríklad ústrižky látok, napustené petrolejom, naftalín alebo psie hovienka či cigaretové ohorky.

Ak sa rozhodnete použiť mechanické pasce, umiestnite ich ku vchodom do podzemných nôr.