Melóny z vlastnej záhradky?

Melóny sa vyskytujú veľmi často na tanieri, ale na záhradke sú k videniu pomerne zriedka. Mnoho ľudí považuje melóny za exotické ovocie, ktoré sa v našich podmienkach nedá pestovať, opak je však pravdou. Melóny si môžeme vypestovať aj v našich klimatických podmienkach. Melóny sa delí na dve hlavné skupiny – vodné melóny, ktoré sa správne botanicky nazývajú Lubenice všeobecná (lat. Citrullus lanatus) a melóny (lat. Cucumis melo). Oba rody melónov patrí do čeľade tekvicovitých (lat. Cucurbitaceae).

Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, sú melóny druhom plodovej zeleniny. Melóny sa skladajú z povrchovej časti (šupky), ktorá chráni vodnatú dužinu skrytú vnútri plodu. Pri vodných melónov je vnútorná dužina tvorená z veľkej časti vodou, môže to byť viac ako 90%.

Vodný melón

Vodné melóny (Lubenice všeobecné), sú bobule, ktoré sú v plnej zrelosti tvorené červenú vodnatú dužinou a zelenou šupkou. V dužine sú rovnomerne rozmiestnené tmavá semená. Vodné melóny sú pôvodom z Afriky, kde sa dodnes hojne pestujú. Dnes sa ich pestovanie rozšírilo na všetkých miestach s priaznivými klimatickými podmienkami. Významnými pestovateľmi v Európe sú Taliansko, Španielsko, Cyprus a Grécko. Pre zaujímavosť: najväčší melón vážil 122 kg.

Odrody vodného melónu

K najčastejšie pestovaným odrodám vodného melónu parí Crimson sweet, Janosik, Lajka a Sugar baby.

Crimson sweet je odrodou vodného melónu s oválne guľatými plodmi. Šupka je tmavo zelenej farby so svetlými pruhmi. Dužina je žiarivo červenej farby, niekedy je sfarbená až do ružova. Melóny tejto odrody vyžadujú slnečné stanovište, dostatočný prísun vody a dobre vyhnojená, humózna pôda. Dĺžka vegetácie je cca 80 – 85 dní. Plody môžu v priaznivých podmienkach dorásť až do hmotnosti 15 kg.

Odroda Janosik je zvláštne tým, že má žltú dužinu aj keď sa jedná o vodný melón. Šupka je hladká, svetlo zelenej farby s žíhaním.

Sugar baby je veľmi skorou odrodou s vegetačnou dobou okolo 75 – 80 dní. Šupka je hladká, tmavo zelená so svetlými prúžkami. Dužina je tmavo červená, šťavnatá a sladká. Plody majú zvyčajne v rozmedzí 3 -5 kg.

Odroda lajka II F1 je vysoko výnosným, skorým hybridom so zvýšenou odolnosťou voči chorobám a nepriaznivým podmienkam. Plody sú mierne pretiahnuté, stredne veľké. Dorastajú do veľkosti cca 4,5 kg. Kôra vodných melónov odrody lajka je tmavo zelená, hladká a veľmi pevná. Dužina je ružovej farby, šťavnatá, jemnej konzistencie.

Cukrové melóny

Cukrové melóny nie sú tak populárne ako ich vodný kolegovia, ale v poslednej dobe sa na tanieroch objavujú čoraz častejšie. Tieto melóny majú žltú dužinu a zelenú kôru, ktorá je u niektorých druhov silne popraskaná. Melóny sa od tých vodných líši chuťou, farbou plodov aj dužiny. Dokonca aj rastliny na prvý pohľad vyzerajú úplne odlišne. Listy cukrového melónu sú guľatejšie a plody sú oveľa menšieho vzrastu. Najčastejšie pestovanými cukrovými melóny sú Melba a Caribe gold. Zaujímavosť: cukrový melón patrí do rovnakého rodu ako uhorka.

Pestovanie vodného melónu

Vodný melón je vcelku náročný na pestovanie, ale o to viac si potom pestovatelia cení dosiahnutého úspechu. Vodné melóny sú teplomilné rastliny s čím by sa malo počítať už pri príprave. Vhodným miestom pre pestovanie melónov je slnečné stanovište nasmerované k juhu.

Čím teplejšie miesto melónom poskytnete, tým väčšia je šanca na bohatú úrodu. Pre dosiahnutie úspechu s pestovaním melónov je dôležité dobre pripraviť pôdu. Už na jeseň vybrané miesto zrýľujeme a do pôdy zaryl maštaľný hnoj. Melóny sú plodiny, ktoré ocenia pestovanie v prvej trati. Nikdy nevysadzujte melóny na miesto, kde boli v predchádzajúcej sezóne nejaké iné tekvicovité rastliny (uhorky, tekvice …), pretože pôda po nich bude vyčerpaná a navyše by sa na melóny mohli preniesť choroby a škodcovia, ktorí v zime nezahynuli.

Výsadbu melónov je dobré si dopredu predpestovať. Výsev do kvetináčov možno vykonať už koncom marca. Najdôležitejšiu úlohu pri výseve zohráva teplota. Po celú dobu klíčenie by nemala kolísať a klesať pod 18 ° C. Optimálna teplota pre klíčenie je okolo 22 ° C. Do jedného kvetináčika sa vysievajú 1 – 2 semená. Mladé rastliny vyklíčia a vytvoria maternica lístky asi do dvoch týždňov. Doprajte im dostatok vlahy a teplotu aspoň 18 ° C.

Sadeničky nechajte v kvetináčoch dostatočne zosilniť a zakoreniť. Optimálna vyvinutá sadenice vodného melónu má 3 – 4 pravé listy. Vyrastené sadenice začnite pred výsadbou postupne otužovať. Na konečné stanovisko vysádzajte melón až v čase, keď nehrozí mrazy. Väčšinou je to cca koncom mája. Minimálna vzdialenosť medzi jednotlivými rastlinami by mala byť aspoň 50 cm. Vodné melóny sa osvedčilo vysádzať na čiernu netkanú textíliu, ktorá pomáha udržiavať teplo. Vysadené sadenice melónov je nutné pravidelne zalievať, v období sucha je spotreba vody ešte viac. Účinnejšie je intenzívna zálievka cca 2x týždenne, ako častejšie polievanie malými dávkami.

Melóny potrebujú dostatočný prísun živín, preto je vhodné ich pravidelne prihnojovať hnojivom pre tekvicovité rastliny. Začiatkom leta začínajú melóny kvitnúť a pre vývin plodov je nutné opelenie kvetov. Na vonkajšom mieste sa o to postarajú včely a ďalší hmyz, v skleníku je potrebné vziať do ruky štetec a prevziať úlohu včely do vlastných rúk. Po úspešnom opelení sa z kvetov vyvinú plody, ktoré sa postupne začínajú zberať. V období dozrievania plodov sa obmedzuje zálievka, aby nedochádzalo ku odhnívaniu plodov. Zrelý melón sa pozná podľa zaschnutých stonkové ramien výhonkov a klasické kľuky, ktorú tvorí stopka. Šupka zrelých melónov je lesklá av mieste styku s pôdou žltkastej farby. Zrelé melóny vydávajú dutý zvuk.

Pestovanie cukrového melónu

Pestovanie cukrového melónu je jednoduchšie, pretože je viac odolný voči chladu a dozrieva podstatne skôr. Sadenice cukrového melóna sa tiež predpestovávajú, výsev stačí vykonať v polovici apríla do pripravených kvetináčov či vysádzačov. Na záhon sa melóny vysádzajú cca. koncom mája, keď už teploty neklesajú pod bod mrazu. Vhodným staoviskom je teplé miesto s celodenným slnečným žiarením a dobre prihnojenie pôdou. Pre lepší vývoj sa osvedčilo chrániť sadeničky pred chladom napr. Bielu netkanou textíliou alebo poklopy. Pri nízkych teplotách sa spomaľuje rast rastlín. Vyššiu teplotu môže zabezpečiť aj pestovanie na čiernej mulčovaciu textíliu. Aj cukrovým melónom je nutné dopriať pravidelný prísun vody a živín. V období kvitnutia nezabudnite umožniť hmyzu opelenie kvetov. Zrelé plody pestujte postupne. Osvedčilo sa odstránenie plodov, ktoré nemajú šancu dozrieť, pretože rastlina tak bude mať viac sily pre výživu ostatných plodov.