Prvosienky: Prijmite jarný pozdrav

Prvosienku jarné pozná snáď každý, hoci možno pod iným názvom. Niekde ju primulka, známa je aj ako Maxana či prvnička. To preto, že rozkvitá ako jedna z prvých rastlín a patrí medzi symboly jari.
U nás je prvosienka jarná (Primula veris) pomerne hojná, rastie v nížinách, na slnečných stráňach, lúkach, pasienkoch, ale aj v riedkych lesoch, najmä na vápenatých pôdach.

Je to trváca rastlina s valcovitým hnedým koreňom, z ktorého vyrastá ružica prízemných listov a asi 20 cm vysoký dutý stvol, na ktorého konci je kvetenstvo. Rúrkovité kvety sú žlté, päťpočetné, pravidelné, ovisnuté a majú príjemnú vôňu.

Sva druhy prvosienky

Na prvosienku jarné sa veľmi podobá prvosienka vyššia. Listy majú oba druhy veľmi podobné, lepšie sa dajú rozoznať podľa kvetov. Farba kvetov prvosienky jarné je tmavožltý a sú len mierne pootvorené, a kvety prvosienky vyššie sú bledožlté, široké otvorené a sú na vyššom, mierne chlpatom stvolu.

Tento druh rastie vo vyšších polohách. Ak by ste si ich aj zamenili, nič sa nestane, pretože sú rovnako cenené a majú rovnaké liečebné použitie.

Čo sa z prvosienky žne

Zberajú sa kvety aj s malým kúskom stonky, najlepšie hneď po otvorení. Potom je potrebné čo najrýchlejšie usušiť, najlepšie pri teplote 35 ° C.

Sušený prvosienka obsahuje saponíny, éterický olej, fenolové glykozidy a iné látky. Používa sa pri problémoch s dýchacími orgánmi. Uľahčuje vykašliavanie hlienov pri zápale priedušiek, čiernom kašli, astme, chrípke a prechladnutí. Jeho ďalšie vlastnosťou je, že má upokojujúce účinky. Pôsobí ako utišujúci prostriedok pri neurózach, nespavosti, nespavosti a epilepsii, zmierňuje reumatické bolesti.

Odporúča sa miešať ju s inými rastlinám, ktoré majú podobné účinky, ako je napríklad Divozel či podbeľ. Sušené kvety si môžete pridať aj do kúpeľa, najmä ak trpíte reumatickými bolesťami, alebo ak sa potrebujete upokojiť.

Mladé listy sa môžu použiť do jarných šalátov. Obsahujú najmä vitamín C.