Sadenie ovocných stromov krok za krokom

Chcete sa dostať k chutnému a zdravému ovociu, ktoré si vypestujete sami? Poradíme vám, ako postupovať v začiatkoch hneď po zakúpení stromčeka.

Nie je stromček ako stromček

Termín výsadby závisí na tom, či ste si kúpili voľnokorenné stromčeky, teda bez balu alebo stromčeky vypestované v kontajneri.

Kontajnerované stromčeky majú dostatočne vyvinutý koreňový systém, ktorý pri vysádzaní neporušíte. Môžete ich sadiť v každom ročnom období okrem zimy. Sú drahšie, ale majú takmer stopercentnú ujatelnost.

Voľnokorenné ovocné stromčeky vysádzajte len v období vegetačného pokoja, kedy rastlina nerastie. Čiže na jar a na jeseň. Stromčeky sa vyberajú z pôdy po opadávaniu listov, kedy je drevo vyzreté. Optimálny termín je okolo 15. októbra. Ak tento termín urýchlite, mladé výhonky nebudú v priaznivej kondícii a počas tuhej zimy zamrznú. V predajniach majú voľnokorenné stromčeky založené vo vlhkej zemine, pilinách alebo piesku, pretože sú náchylné k preschnutie koreňov. Ani po zakúpení je nenechávajte bez starostlivosti.

Takmer bez príprav

Výsadba stromčekov nevyžaduje ani skúsenosti, ani prípravy. Stačí len dodržať niekoľko jednoduchých pravidiel, aby sa holé konáre na jar rozžiarili kvetmi a lístím. Vykopte jamu, ktorá svojou veľkosťou kopíruje koreňový systém výpestky. Zvyčajne nie je oveľa väčšia ako vedro, takže sa ani nezapotíte. Vedľa jej stredu nabite starú lata s oblými rohmi alebo guľatý kolík, ktorý siaha do výšky koruny. Bude pevnou oporou do chvíle, kým sa novými korene ukotví stromček v krajine tak, aby odolal aj náporu silného vetra. To môže trvať jednu sezónu.

sazeni

Mrknite na koreňový systém a odstrihnite konce tých koreňov, ktoré sú poškodené. Vytvoríte tak čerstvú ranu, ktorá sa vo vlhkej zemine rýchlo zahojí. Podporíte tým korene k regenerácii, čo pomôže k ich rýchlejšiemu rozkonárovanie. Takto pripravený stromček vložte do jamy, ktorú ste vopred štedro zaliali vodou a zasypte ho zeminou. Dbajte, aby bol stromček zasadený v rovnakej hĺbke ako v škôlke. Zvyčajne to znamená, že zdurené miesto zrastu je približne na jednu dlaň nad terénom.

Po dôkladnom opakovanom zaliatí a rozdupávania zeminy uviažte stromček ku kolíku a skráťte jeho vetvy. Povýsadbový rez je zárukou toho, že korene budú v rovnováhe s nadzemnou časťou a stromček bude mať dostatok energie na to, aby začal rásť. Zvyčajne to znamená skrátenie nádejné štvorica letorastov o dve tretiny ich dĺžky. Ak by ste tento krok vynechali, stratili by ste jednu celú sezónu, kým by ste prišli na príčinu, prečo stromček zaostáva v raste. Možno ste o tom doteraz nevedeli, ale čím intenzívnejšie ho striháte, tým silnejší rastú. Nesmie vám byť ľúto malých vetvičiek, ktoré sotva začínajú tvoriť korunu. Je iba na vás, či urobí rez priamo po výsadbe, alebo na jar po odznení mrazov.

sazeni2

Vlaha je dôležitá

Vysadený stromček nevyžaduje špeciálnu starostlivosť, treba mu len dopriať dostatok vlahy. V daždivom jesene sa o všetko postará príroda. Ak však príde zima bez snehovej periny, holomrazmi dokážu vytiahnuť zo zeme vlahu, čo by mohlo spôsobiť vyschnutie stromčeka. Preto v teplejších dňoch urobíte správne, ak ho zalejete vodou, ktorá ochráni korene pred vysúšaním. Ideálne sú slnečné dni, kedy hrejivé slnko zahrieva povrch pôdy.

Vlaha

Ak pôjde všetko podľa očakávania, s príchodom jari sa začne stromček preberať k životu a začne vám vo dvore či záhrade robiť radosť. Možno už v prvom roku budete slávnostne trhať z vetvy prvej jabĺčko či hrušku, aby ste vedeli, čo vás čaká v najbližších rokoch.

Kedy vysádzať ovocné stromy

Jarný termín výsadby nastupuje po rozmrazení pôdy okolo 15. marca a trvá až do pučania stromov, keď sa objavujú listy. Odporúča sa umiestniť ich na trvalé stanovisko najneskôr do konca apríla.

Ako sadiť stromy

Akonáhle si prinesiete domov ovocný stromček, je potrebné ho zabezpečiť pred vysychaním, teda ho hneď zasadiť.

Ak to nie je možné a budete ho vsádzať na druhý deň, namočte korene do vody maximálne na 24 hodín. V prípade, že ani nasledujúci deň po zakúpení nebudete mať čas, strom v záhrade prihrňte vlhkú zeminou, pieskom alebo pilinami. Pri jarnom vysádzaní korene v každom prípade namočte na 24 hodín do vody a až potom tipujte.

Krok za krokom: Stávkovanie ovocného stromu

1. Korene skráťte a namočte na jeden deň do vody.
2. Do pripravenej primerane veľké jamy nalejte 10 l vody.
3. Posaďte stromček, prihrňte ho pôdou a utlačte.
4. Miesto štepenia musí byť nad povrchom pôdy.
5. Zalejte a prihrňte pôdu, aby sa voda nevyparovala.
6. Urobte výchovný rez po vysadení.
7. Kôstkoviny, najmä broskyne, pri jarnom vysádzaní režte hlbším rezom.

VIDEO: Stávkovanie ovocných stromčekov

Zdroj obrázku: SXC.hu