Vyskúšajte jahody zo semien

Nie, nie je to omyl. Hoci už roky kupujete sadenice a zo semena ste možno skúsili pestovať iba takzvané mesačné jahody, toto sa vám bude určite páčiť. Na našom trhu sú totiž tri nové odrody jahôd, ktoré prinášajú stredne veľké až veľké plody a pestujú zo semien. Okrem nich prišli odborníci tiež s novou odrodou mesačných jahôd, ktorá rodí celé vegetačné obdobie. Navyše prináša plody, na ktorých si naozaj pochutnáte, pretože vôňou a chuťou pripomínajú lesné jahody.

Prečo je lepšie vysievať? Vďaka tomuto spôsobu pestovania odstránite najväčší problém tejto plodiny – náchylnosť na vírusové ochorenia. Virózy totiž bežne jahodám deformujú listy, spôsobujú choroby, znižujú rodivosti a často zlikvidujú celú rastlinu.

Pri vegetatívnom rozmnožovaní sa vírus prenesie aj na novú sadenicu. Virózy sú prenášané aj voškami a iným hmyzom a na záhone sa ľahko rozšíri z jednej rastliny na druhú. Založiť zdravý, chorobami nezaťažený záhon je v záhradke takmer nemožné. Účinnejším riešením je jahody vysiať, semenami sa totiž vírus neprenáša.

Kedy jahody vysievať?

Termín výsevu si zvoľte podľa vlastných možností. Z januárového a februárového výsevu vypestujete sadenice na vysádzanie začiatkom leta. Vysadiť ich do pôdy môžete v máji a júni, koncom leta prinesú prvé plody. Budúci rok budú rodiť naplno. Pri skorom vysievanie však môžu nastať problémy pre nedostatok svetla pri klíčení. Semenáčiky sa môžu príliš vyťahovať.

Vysievať však môžete aj neskôr – od marca do mája až júna. V tomto čase majú semenáčiky dostatok svetla i tepla, sadeničky sú pevné, kompaktné a plne vyvinuté. Musíte však počítať s tým, že úrodu prinesú až v nasledujúcom roku.

Ako na to?

Vzrast sadeníc zo semien trvá približne tri mesiace. Môžete to skúsiť v skleníku, ale aj vo vnútri na okennom parapete. Drobná semená potrebujú na vyklíčenie svetlo, vysievajte je preto na povrch kvalitného výsevného substrátu a len jemne zatlačte. Po celú dobu klíčenia musia mať rovnomernú vlhkosť. Zakryte preto sejacie misku tabuľkou skla alebo fóliou.

Priamo na substrát môžete položiť noviny, ktoré udržujte stále vlhké. Semeno jahôd klíči dva až tri týždne, pričom potrebuje teplotu aspoň 20 stupňov. Rast semenáčikov je spočiatku pomalý, rýchlejšie začnú rásť až keď majú dva až tri pravé listy. Mladé rastliny z výsevov dvakrát presaďte, prvýkrát za štyri až šesť týždňov od vyklíčení.

Vysádzanie na záhon

Príde na rad až keď majú mladé rastlinky päť až desať listov. Prvé kvety vyštipneme, aby sa jahody predčasnú rodivosti nevysiľovali. Ak budete sadiť do debničiek, vyberte masívnejšie, osvedčili sa napríklad samozavlažovacie. Substrát by mal byť bohatý na humus, dobre priepustný a mierne kyslý, teda s pH okolo 5. Dostatok vlahy v nádobách je dôležitý. Koreňové baly by totiž mali byť stále mierne vlhké.

Nezabudnite!

Keďže z polovice hybridných semien môžu vyrásť rastliny s rodivý kvetinami a druhá polovica nemusí tvoriť peľ, myslite na to pri vysádzaní do debničky na balkón. Problém môže nastať, keď vysadíte do jednej iba dve až tri rastliny a náhodou budú mať všetky sterilné, teda nerodivé kvety. Počkajte preto s vysádzaním sadeníc na prvý kvet a zaistite, aby ste mali v debničke vždy aspoň jednu rastlinu s kvetom, ktorý tvorí peľ, teda z ktorého sa doslova práši.

Prezimovanie

Všetky odrody vypestované zo semien prezimujú na záhone bez problémov. V našich podmienkach nevymŕza. Keď budete pestovať jahody v kvetináčoch alebo iných nádobách, zakryte je počas silných mrazov čečinou. Proti premrznutiu je lepšie izolovať aj steny a dno debničiek. Najčastejšou príčinou úhynu jahôd v priebehu zimy však nie je mráz, ale vyschnutie. Dostatok snehu na debničke tepelne izoluje a súčasne pri odmäku dodá vodu, ktorá pomaly vsiakne do substrátu. Ak sneh nie je, mali by ste aj počas zimy substrát v debničke občas zaliať.

Odrody jahôd

Rujana je stále rodiace, mesačná jahoda. Tmavočervené plody sú malé, nepravidelného tvaru. Chuť je sladká, veľmi aromatická. Rastlina prakticky neodnožuje.

Temptation je previsnuté rastúce, opakovane kvitnúce odroda so stredne veľkými plodmi. Mladé rastliny sú schopné rodiť na dlhých odnožiach, ktoré visia zo závesného kvetináča. Bohaté kvetenstvo sú vysoko nad úrovňou trsu, preto sa plody pôdy nedotýkajú a nehnijú. Výhoda previsnuté rastúcich jahôd spočíva predovšetkým v čistote plodov, ktoré sú minimálne napádané chorobami i hnilobou. Jahôdky sú ľahko dostupné pri zbere a takmer netrpia deformáciami. Túto odrodu môžete pestovať na záhonoch, v závesných kvetináčoch, alebo v kvetináčoch položených na zemi.

Grandian F1 je opakovane kvitnúce odroda s veľkými, šťavnatými plodmi. Sú dobre vyfarbené, vynikajú sladkostí a typickou vôňou i chuťou. Silné rastliny rodia od konca júna až do prvých jesenných mrazíkov.

Delician F1 je nová veľkoplodá stále rodiace jahoda pestovaná zo semien. Už jej meno hovorí za všetko. Ide o takzvaný japonský typ s mimoriadne vynikajúcou chuťou a výraznou vôňou.

VIDEO: Ako na pestovanie jahôd