Zalievanie a mulčovanie paradajok

Zalievanie paradajok

Pri polievaní vždy udržujte vodu okolo spodnej časti rastliny a listy nechajte suché. Paradajky sa môžu nakaziť z výtrusov, ktoré poletujú vo vzduchu a pristanú na mokrej rastline, preto nikdy nepoužívajte postrekovače na hornej časti rastlín. Samozrejme, že ak prší, nič s tým neurobíme, ale inak sa snažte udržať rastliny suché. Zalievajte pravidelne, ale umožnite pôde, aby trochu medzi jednotlivým zalievaním uschla. Je žiaduce, aby paradajky mala pravidelný prísun vody bez toho, aby bola rozmočená.

Mulčovanie paradajok

V oblastiach s vysokými teplotami, budete možno musieť namulčovať okolo spodnej časti rastlín, aby sa korene nevysušili a zároveň ako pomoc pri udržiavaní vlhkosti. Štúdia vykonaná Ministerstvom poľnohospodárstva Spojených štátov v Belts v Marylande ukázala, že paradajky mulčovanie posekanú viky vytvárajú obzvlášť pevné koreňovej sústavy a predčila umelé mulčovanie. K mulčovanie sa odporúča 7,6 – 10,2 cm vysoká vrstva kompostu a slamy. Iný postup, ktorý poznám, ale ešte som ho nevyskúšal, je zasiať ďatelina purpurovú pod paradajky, keď sú asi 30 cm vysoké. Ďatelina pôsobí ako burina – dusiaci „živý kompost“ a súčasne zadržuje dusík v hľuzách koreňov.

Ak žijete v chladnom podnebí, kde je veľmi krátke obdobie pre rast rastlín, je u vás mulčovanie tiež vhodné, pretože pomáha zahrievanie pôdy. To, že sú paradajky príliš premočená alebo naopak príliš suchá, znamená to začiatok ich problémov. Takže sa snažte udržať pôdu vlhkú, ale nie mokrú. Viem, že je medzi týmito pojmami veľmi tenká hranica, preto zalievajte podľa potrieb rastliny. Ak potrebujú zalievať každé ráno, pretože počas leta u vás teploty stúpajú aj nad 38 ° C, potom je to v poriadku. Ak žijete v oblastiach, kde je pomerne chladno celý deň, potom stačí zalievať každé 2 – 3 dni. Len buďte opatrní a časom sami spoznáte, kedy vaše rastliny potrebujú zaliať a budete to skvele zvládať.